Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy získaly další lokomotivy Vectron

České dráhy obdržely poslední letošní lokomotivy modelu Vectron. Celkem 27 těchto lokomotiv bude mít národní dopravce k dispozici pro zahájení jízdního řádu 2023. Poslední dvě lokomotivy Siemens Vectron z plánovaného počtu deseti kusů národní dopravce nedávno převzal od pronajímatele společnosti RSL v pražském depu.

19:56 / 20. října 2022
České dráhy získaly další lokomotivy Vectroni

Foto: Lokomotivy Vectron. Zdroj: ČD.

České dráhy budou v Jízdním řádu 2023 provozovat celkem 24 lokomotiv. Na linkách Ex 5 Berliner z Prahy do Berlína, Hamburku, Kielu, Flensburgu nebo Rostocku. Z toho 9 lokomotiv Vectron bude sloužit pro tyto spoje. Na linky Ex 6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb a R 15 Krušnohor v úseku Cheb – Ústí nad Labem to bude stejný počet Vectronů. A na trase R 18 Slovácký expres v úseku Praha – Staré Město u Uh. Hradiště bude jezdit 6 těchto moderních lokomotiv. Tři lokomotivy budou sloužit jako záloha.

Lokomotivy Siemens Vectron jsou v Evropě nejmodernější vícesystémové elektrické lokomotivy. České dráhy využívají stroje ve třísystémovém provedení (3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC, 15 kV 16,7 Hz AC) s výkonem 6 400 kW a maximální rychlostí 200 km/h.Lokomotivy jsou vybaveny moderními komunikačními prvky GSM-R a zabezpečovacím systémem ETCS.

V současnosti ujedou lokomotivy Siemens Vectron ve službách Českých drah denně více než 20 000 kilometrů. Na sever jezdí až k německo-dánské hranici do Flensburgu a na jih do Budapešti. Nejdelší rameno, které obslouží jediná lokomotiva Vectron je mezi Hamburkem a Budapeští. Měří více než 1 250 kilometrů. Lokomotiva projede 4 státy a během 14hodinové jízdy napříč Evropou se vystřídá na lokomotivě několik strojvedoucích. U společnosti Siemens pak České dráhy objednaly přímo do svého majetku 50 lokomotiv Siemens Vectron v provedení pro rychlost 230 km/h. Stroje Siemens Vectron provozuje také dceřiná Českých drah ČD Cargo.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru