Otevřít menu
Doprava dnes
-

ČESMAD BOHEMIA tuší problémy v nákladní dopravě

Sdružení ČESMAD BOHEMIA na svých webových stránkách zveřejnilo další vydání Barometru nákladní dopravy. Jednalo se o čtvrtletní hodnocení situace v silniční nákladní dopravě samotnými dopravními firmami. Jaká bude budoucnost nákladní dopravy na silnicích?

18:26 / 8. listopadu 2022
ČESMAD BOHEMIA tuší problémy v nákladní dopravěi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČESMAD BOHEMIA.

Třetí čtvrtletí na silnicích přineslo dvě zásadní informace

Třetí čtvrtletí na silnicích přineslo dvě zásadní informace. Razantně se v mezinárodní dopravě snížil optimismus při výhledu na zakázky na půl roku dopředu. Nyní je vidí pozitivně pouze 40 % dopravců v mezinárodní kamionové dopravě, to je o 20 procentních bodů méně než minulém období. V dopravě vnitrostátní se s optimismem na zakázky dívá dokonce jen 31 % respondentů, to je o 18 procentních bodů méně než před třemi měsíci. Nálada a optimismus při výhledu na budoucí zakázky tedy mezi dopravci zcela zásadně poklesly. To vše prozradil mluvčí ČESMAD BOHEMIA. Generální tajemník Sdružení Vojtěch Hromíř k tomu dodal: „Ten rozdíl je veliký. Čísla znamenající pokles optimismu ohledně budoucího objemu zakázek nejsou pouze znepokojivým ukazatelem pro dopravu. Dle našich zkušeností tento trend vždy znamenal blížící se potíže pro celou ekonomiku. To pokaždé silniční doprava velmi citlivě predikuje.“

ČESMAD BOHEMIA zjistil, že druhé důležité zjištění se týká zaměstnávání řidičů z třetích zemí a průměrného věku řidičů v nákladní dopravě. Data byla vyhodnocena celkem za 311 firem a 8 950 zaměstnaných řidičů. 81 firem (26 %) zaměstnává třetizemní řidiče, zbývajících 230 zatím k této možnosti nepřistoupilo. 4 firmy dokonce mají výhradně třetizemní řidiče. Ve vzorku necelých 9 tisíc řidičů je 1 013 řidičů z třetích zemí, to je 11,3 %. Průměrný věk řidičů v uvedené skupině je 47,1 let. Mediánový průměrný věk ve firmě je 48 let, má-li tedy dopravce ve vlastní firmě průměrný věk řidičů nižší, patří mezi polovinu těch "mladších" firem a naopak, s vyšším průměrem do té "starší" půlky. Rozpětí průměrů za jednotlivé firmy je od 24 do 64 let.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČESMAD BOHEMIA)

zpět na články

inzerce

nahoru