Otevřít menu
Doprava dnes
-

Cesta vlakem z Prahy do Liberce se významně zkrátí

Centrální komise Ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti trati Mladá Boleslav – Turnov – Liberec – státní hranice ve variantě 200PF. Modernizovaná železnice bude z větší části dvoukolejná, kromě přestavby stávajících úseků dojde také k výstavbě nových přeložek, rychlost vlaků se tu zvýší až na 200 km/h.

7:42 / 1. června 2023
Cesta vlakem z Prahy do Liberce se významně zkrátíi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: MDČR.

Uvedená studie proveditelnosti navazuje na aktuálně realizované investice v úseku Praha – Lysá nad Labem

Díky tomu se zkrátí doba jízdy mezi centry Liberce a Prahy na 69 minut. Železnice tak bude moci na této trase konkurovat silniční dopravě. Vlastní realizace stavby se předpokládá v následujícím desetiletí.

Podle schválené varianty se téměř v celé trase zruší stávající vedení trati mezi Turnovem a Libercem. Výjimkou bude úsek Hodkovice nad Mohelkou – Rychnov u Jablonce nad Nisou, který bude zachován pro nákladní obsluhu. Z Liberce na státní hranici s Polskem dojde k elektrizaci trati ve stávající stopě a rekonstrukci vybraných úseků. Kromě výše uvedeného spojení je součástí vybrané varianty i elektrizace tratí ve Frýdlantském výběžku, která výrazným způsobem přispěje k zaktraktivnění železniční dopravy na Liberecku. Uvedená studie proveditelnosti navazuje na aktuálně realizované investice v úseku Praha – Lysá nad Labem, stejně jako na již dříve schválené studie pro úsek Lysá nad Labem – Mladá Boleslav.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: Správa železnic)

zpět na články

inzerce

nahoru