Otevřít menu
Doprava dnes
-

Cestující v řadě měst si za MHD připlatí, jinde navýší kompenzace radnice

Lidé v řadě měst České republiky si v novém roce připlatí za cestování městskou hromadnou dopravou (MHD). Dopravní podniky v Českých Budějovicích, Opavě i dalších městech navýšily ceny jízdného kvůli rostoucím cenám energií či inflací a dál klesajícím tržbám způsobených pandemií koronaviru. Některá další města pak zatím o změnách jízdného nerozhodla. Některé radnice navýšily své kompenzace dopravcům. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR pro ČTK. Podle sdružení jsou ztráty dopravců za dva roky od vypuknutí pandemie koronaviru v miliardách korun.

20:08 / 13. ledna 2022
Cestující v řadě měst si za MHD připlatí, jinde navýší kompenzace radnicei

Foto: praha.eu

O úpravách cen rozhodují především objednatelé přepravy, tedy města, nebo kraje. Jízdenky tak letos zdražily v Českých Budějovicích, Děčíně, Mariánských Lázních, Mostě a Litvínově, v Plzni a od března si pak cestující připlatí i v Opavě. Už loni na rostoucí náklady zareagovaly zvýšením cen také Praha, Chomutov a Pardubice. V některých městech ještě o pokrytí zvýšených nákladů nerozhodli. O úpravách cen během letoška uvažují ještě například v Ostravě.

V dalších městech zdražovat jízdné zatím nechtějí. Náklady tak dopravní podniky musí pokrýt jinak. Například v Jihlavě nebo Liberci a Jablonci navýší radnice své kompenzace pro dopravce. V Brně pak sníží přepravní výkon asi o čtyři procenta. Řada měst měnila ceny jízdného už v předešlých letech - proto zatím nezdražují, o cenách však budou jednat zase v následujících měsících.

"Ztráty v roce 2020 i 2021 porovnáváme s posledním normálním rokem, tedy rokem 2019. Za třetí čtvrtletí roku 2021 jsme proti roku 2019 v tržbách za jízdné ve ztrátě asi 1,3 miliardy Kč, ubylo nám zhruba 26 procent cestujících,“ uvedl předseda sdružení Tomáš Pelikán.

V první fázi pandemie dopravní podniky kryly ztráty z vlastních finančních rezerv, kromě toho pak musely většinou požádat o kompenzace město, či kraj. Nejistou situaci loni ještě umocnil extrémní nárůst cen energií. Dopravci proto podle Pelikána měli možnost tří variant řešení, a to snížit přepravní výkon, zdražit jízdné, nebo žádat vyšší kompenzaci od města.

"V každém městě je výsledek individuální. V některých městech rozhodli zástupci vedení měst o zdražení  jízdného. Tento krok bude do budoucna pravděpodobně nevyhnutelný i v ostatních  městech," dodal Pelikán, který je zároveň ředitelem Dopravního podniku města Pardubice.

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru