Otevřít menu
Doprava dnes
-

Čtyřmetrová socha Kryštofa se dostala zpět na místo k dálnici D35

Loni v říjnu se zloději snažili odřezat od valu u D35 na Olomoucku monument svatého Kryštofa. Tato čtyřmetrová socha si však našla svou cestu zpět a je opět na svém místě. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ji bude mít pod kamerovým dohledem, řekl novinářům mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

11:00 / 14. srpna 2022
Čtyřmetrová socha Kryštofa se dostala zpět na místo k dálnici D35i

Foto: Socha sv. Kryštofa u dálnice D35. Zdroj fotky: MVČR.

Jsme rádi, že se sochu podařilo vrátit na své místo

Bronzovou sochu dohlížející na dálnici z valu u Nemilan na Olomoucku usadil dnes na místo jeřáb. Vrácení díla sledovala i vdova po akademickém sochaři Libuše Kotrbová; loni byla také u toho, když bylo nutné sochu odstranit. "Je to zadostiučinění. Je to báječné, že to tady bude znovu, byla to nejmilejší práce mého muže," řekla Libuše Kotrbová.

Pachatelé se snažili bronzovou sochu kráčejícího Kryštofa s dítětem na rameni na valu u D35 na 270. kilometru odřezat a ukrást v noci 30. října minulého roku. Jejich počínání si všiml myslivec, který přivolal policii. Neznámí pachatelé odřezali jednu nohu Kryštofa, řez druhé nestihli dokončit. Poškodili i traverzu upevňující sochu v betonovém základu; kvůli narušené statice bylo třeba dílo odstranit.

"Náklady na opravy vyšly přes 300.000 korun bez DPH. Jsme rádi, že se sochu podařilo vrátit na své místo, je to důležitý moment. Svatý Kryštof je patron všech řidičů, dohlíží na šťastný návrat všech, je to symbol, který patří k té dálnici již mnoho let," uvedl Rýdl.

Socha svatého Kryštofa sem patří

Podle Aleše Nováka, který stál u zrodu díla, byl patron poutníků poškozen už dva roky po vztyčení. Pachatelé tehdy dítěti uřezali ruku. "Socha svatého Kryštofa sem patří. V momentě, kdy byla socha poškozena a uschována v depozitáři, se na tomto místě staly během měsíce tři zásadní havárie. Doufám, že socha znovu vrátí do této oblasti klid," dodal Novák.

Socha bděla nad projíždějícími řidiči z valu nad dálnicí u Nemilan od října 2005, její odhalení tehdy završilo výstavbu jižního obchvatu Olomouce. Autorem je Marius Kotrba z Rožnova pod Radhoštěm. Uvedl tehdy, že pracoval na postavě poutníka, nakonec se ale rozhodl pro svatého Kryštofa, patrona poutníků a cestovatelů. Akademický sochař, umělec a profesor Ostravské univerzity Kotrba zemřel v roce 2011. Vytvořil i čtyřmetrového Pastýře, který střeží od roku 2011 motoristy na D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. I toho podle Libuše Kotrbové již poškodili.

Publikoval: Dagmar Lánská (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru