Otevřít menu
Doprava dnes
-

Další humanitární vlak vyjel z Bohumína do ukrajinského Čopu

Z Bohumína včera večer vyrazil směrem k ukrajinským hranicím další humanitární vlak na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Odjel do Čopu u slovensko-ukrajinských hranic, aby přepravil do bezpečí ženy a děti. Informoval o tom mluvčí národního dopravce České dráhy Lukáš Kubát. 

7:58 / 28. února 2022
Další humanitární vlak vyjel z Bohumína do ukrajinského Čopui

Foto: Twitter Českých drah.

Na pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny už ČD vypravily dva vlaky v pátek. Jely do polské Přemyšle, odkud se v sobotu navečer vrátil zatím jen jeden z nich. Druhý zůstává v Přemyšli.

Vlak veze humanitární pomoc a dva Ukrajince, kteří se do vlasti vrací v souvislosti s mobilizací. „O sbírku humanitární pomoci měla veřejnost velký zájem. Přijeli dárci z Ostravska, ale například i ze Zlínska,“ uvedl mluvčí. Dodal, že do vlaku nakládali například hygienické potřeby či trvanlivé potraviny.

Včerejší vlak vyjel z Bohumína okolo 22:40, uvedly České dráhy. Vypravily ho ve spolupráci se slovenským národním dopravcem ZSSK a Ukrajinskými železnicemi. „Na žádost Ukrajiny a ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR jsme dnes rychle připravili už třetí vlak pro přepravu žen a dětí z Ukrajiny. Náš vlak odjede z Bohumína přes Žilinu, Košice a zítra (v pondělí) dopoledne má být přistaven přímo na Ukrajinu do Čopu. Tam odvezeme materiální humanitární pomoc. Všichni, kdo chtějí poslat pomoc na Ukrajinu, můžou dnes do odjezdu vlaku do naší úschovny zavazadel na bohumínském nádraží přinášet vybrané věci, které přepravíme do Čopu,“ řekl náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Českých drah Jiří Ješeta.

Vlaky jsou pro uprchlíky zdarma


Vlak má deset vozů a plánovanou kapacitu přibližně 600 osob. Jeho příjezd do Česka předpokládá dopravce v pondělí večer nebo v noci. Lidé mohli přinášet až do 21:15 balenou vodu, deky, spací pytle a karimatky, trvanlivé potraviny, proteinové tyčinky, analgetika, dětské pleny či hygienické potřeby jako kapesníky a toaletní papír.

České dráhy vypravily dva vlaky pro ukrajinské uprchlíky už v pátek večer z Bohumína a do cílové stanice v Přemyšli u polsko-ukrajinské hranice dorazily v sobotu kolem 02:00. Ve vlacích cestovali zdravotníci Červeného kříže a spoje vezly i několik stovek litrů balené vody a 700 dek pro uprchlíky. První z nich v sobotu navečer přivezl do Bohumína 13 žen a dětí. Všichni pak jinými spoji pokračovali v cestě do Brna a Prahy.

Vlaky jsou pro uprchlíky zdarma. Státní dopravce vedle speciálních vlaků od pátku umožnil bezplatnou přepravu ve svých vlacích také ukrajinským občanům, kteří se budou chtít vrátit do své vlasti. Opatření má usnadnit přesun Ukrajinců hlavně do Bohumína, odkud je možné pokračovat přes Polsko na Ukrajinu, protože ČD vlastní linku na Ukrajinu neprovozují.

 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

Další humanitární vlak vyjel z Bohumína do ukrajinského Čopu Foto: Twitter Českých drah.. Další humanitární vlak vyjel z Bohumína do ukrajinského Čopu Foto: Twitter Českých drah..
zpět na články

inzerce

nahoru