Otevřít menu
Doprava dnes
-

Do moře u Floridy dosedla vesmírná loď Crew Dragon se čtyřmi astronauty z ISS

Ve vodách poblíž Floridy dnes krátce po půl půl páté ranní přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide byli na cestě z oběžné dráhy asi osm hodin. Na ISS se brzy vydá nová čtyřčlenná posádka, jejich raketa by při přízni počasí a techniky mohla odletět již ve čtvrtek ráno SEČ.

19:43 / 11. listopadu 2021
Do moře u Floridy dosedla vesmírná loď Crew Dragon se čtyřmi astronauty z ISSi

Foto: spacenews.com

Sestup posádky vysílala živě americká vesmírná agentura NASA i společnost SpaceX, která lety pro NASA provozuje. Vesmírná loď Crew Dragon je řízena autopilotem, který ji po odpojení od ISS vzal na asi hodinu a půl dlouhý oblet stanice, při němž posádka s pomocí fotografií zmapovala stav jejího exteriéru.

Crew Dragon pak podstoupil sérii manévrů, díky nimž se dostal do kýžené pozice vůči Zemi. Loď následně pomocí svých motorů zpomalila dostatečně na to, aby se začala kontrolovaně řítit do zemské atmosféry rychlostí asi 27.359 kilometrů za hodinu.

Při průletu stále hustším ovzduším se tepelný štít lodi musí potýkat s teplotou až 1900 stupňů Celsia. Posádka během sestupu dle očekávání na několik minut ztratila kontakt s řídícím střediskem. Plavidlo se však vynořilo do tmy nad Floridou v pořádku a po vypuštění dvou sérií padáků dopadlo do vod Mexického zálivu. Na místo okamžitě přispěchaly záchranné lodě, které kapsli vyzvedly z moře.

Společnost SpaceX tak úspěšně vyslala na ISS a dostala zpět již třetí lidskou posádku ve svých lodích Crew Dragon, které na oběžnou dráhu vynáší raketa Falcon 9. Dnes ukončená mise nesla označení "Crew 2", protože se jednalo o druhý provozní let po zkušebním startu z loňského roku. Tím USA přerušily devítiletou mezeru, během níž nebyli schopny vyslat posádku na ISS ve svých lodích a musely se spoléhat na ruský vesmírný program Sojuz.

Na vesmírnou stanici měla již koncem října odstartovat posádka "Crew 3", kterou tvoří astronauti NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová a astronaut evropské ESA Matthias Maurer. Start byl však několikrát odložen kvůli nepřízni počasí a blíže neurčeným zdravotním problémům jednoho z členů mise. Nyní se počítá se zážehem motorů ve čtvrtek v 03:03 SEČ.

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru