Otevřít menu
Doprava dnes
-

Do tří let by Češi mohli létat z Plané u Českých Budějovic na dovolené, řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba

Do dvou až tří let by se z letiště v Plané u Českých Budějovic mohlo létat na dovolené do zahraničí. Tuto informaci sdělil po jednání radních jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Kraj jedná se státem o tom, jak se bude letiště v Plané řídit. Na řízení letiště by se mohlo podílet Řízení letového provozu, čímž by kraji klesly náklady.

18:27 / 2. července 2022
Do tří let by Češi mohli létat z Plané u Českých Budějovic na dovolené, řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kubai

Foto: Letiště v Plané u Českých Budějovic. Zdroj fotky: Letiště České Budějovice.

 Kraj dává letišti ročně provozní dotaci kolem 80 milionů korun.

"Naším zájmem je přivést sem investora, který prostor kolem letiště využije pro spojení s cargo dopravou a vedle toho vytvoří prostředí, aby odsud mohli létat Jihočeši na dovolenou. Myslím si, že za dva tři roky by to mělo být možné," řekl hejtman. Již dříve oslovila kraj společnost Accolade. Firma chce provozovat letiště a má také zájem o pozemky. Kuba dává přednost tomu, aby zastupitelé pronajali pozemky s právem stavby na 50 let. Využít lze desítky tisíc metrů čtverečních.

Kraj společně s obcemi, v jejichž katastru letiště leží, změnil za poslední rok a půl územní plány. Přes řadu pozemků vedly silnice, což podle hejtmana pozemky znehodnocovalo. Teď může kraj investorovi nabídnout pozemky kompletní. "Potřebujeme, aby přišel někdo, kdo je dokáže provázat s provozem letiště," řekl Kuba. Jihočeské letiště bylo dosud jediné, které nespadalo pod Řízení letového provozu ČR. To chce kraj změnit. Nyní musí provoz platit kraj sám. Podle Kuby by se o to měl stát do budoucna s krajem podělit.

Letiště v Plané zaznamenalo předloni 11 327 pohybů, vzletů a přistání, za dobu provozu dosud nejvíc. Od poloviny roku 2020 tam mohou létat letadla do rozpětí křídel do 36 metrů. Vyplývá to z výroční zprávy. Bývalé vojenské letiště zabírá 320 hektarů, stojí tam asi 150 budov. Nemovitosti vlastní Jihočeský kraj. Kraj a město investovaly do areálu přes miliardu korun. V roce 2020 koupil kraj od města České Budějovice jeho padesátiprocentní akciový podíl za 6,5 milionu Kč, stal se tak jediným akcionářem. V ČR je pět veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem - v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.

Společnost Jihočeské letiště České Budějovice je držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz. Ta umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. Kvůli chybějícímu vybavení tu zatím nelze přijímat lety za zhoršeného počasí a letadla tu mohou přistávat pouze ve dne a za dobré viditelnosti (VFR). Navíc se lety, u kterých je nutné celní odbavení a přítomnost cizinecké policie, musejí hlásit 24 hodin dopředu. V současné době je letiště nejvíce využíváno pro sportovní létání a pro obchodní lety, pravidelnými klienty letiště jsou společnosti, které mají své obchodní zájmy na jihu Čech. Dráha je orientována východo-západním směrem. Její povrch je betonový, dlouhá je 2500 metrů a široká 80 metrů, pro letový provoz je vyznačena v šířce 45 metrů.

Publikoval: Dagmar Lánská (Zdroj: ČTK)

 

zpět na články

inzerce

nahoru