Otevřít menu
Doprava dnes
-

Dočasný zákaz dronů v centru Prahy

České předsednictví v Radě EU ovlivnilo také létání s drony. Manipulace s těmito bezpilotními letouny je dočasně zakázána v oblasti od pražského Žižkova po Braník a z Radlic do Vršovic. Zákaz platí podle Úřadu pro civilní letectví do 25. října 2022. Výjimku mají pouze drony policejní.

11:08 / 24. července 2022
Dočasný zákaz dronů v centru Prahyi

Foto: pixabay.com

Nová bezletová zóna s označením „LKP Centrum“ doplňuje trvalou bezletovou zónu nad Pražským hradem a týká pouze bezpilotních letadel. Provoz dopravních letadel nad centrem Prahy funguje bez omezení.

"Při minulém předsednictví v roce 2009 takový prostor vyhlášen nebyl, protože tehdy počty, popularita ani technické parametry bezpilotních systémů nebyly ani zdaleka na dnešní úrovni," vysvětlil Radek Hodač z Řízení letového provozu.

Podle Jaroslava Řešátky z importérské firmy DJI Telink má v sobě většina dronů nahrané souřadnice bezletových zón. Mezi tyto zóny patří mezinárodní letiště, elektrárny a další objekty významné z bezpečnostního hlediska. V takové oblasti dron díky uloženým GPS souřadnicím nevzlétne nebo na zónu upozorní. "Jedná se o aktivitu výrobce, který se snaží předcházet nejvážnějším problémům. Bohužel to ale neznamená, že se bezletové zóny musí na 100 procent shodovat s tuzemskými pravidly pro bezpilotní létání. V případě dočasných nofly zón, je naopak jasné, že tato zóna v databázi dronu není. Znamená to, že si to každý uživatel musí zjistit dopředu sám,“ doplnil informace Jaroslav Řešátko.

Výslovně zakázán je provoz dronů v okolí letišť, vojenských základen, elektráren nebo nad shromážděními.

Podrobné informace včetně přehledně uvedených zakázaných oblastí jsou uvedeny na stránkách Řízení letového provozu.

V členských zemích Evropské unie platí od 31. 12. 2020 harmonizovaná pravidla pro provoz bezpilotních systémů (dronů i modelů letadel) nařízená Evropskou komisí. V ČR tato pravidla pro nově prodané i pro dříve nakoupené stroje doplnila novela zákona o civilním letectví přijatá  vládou v loňském roce. Drony se tak nově klasifikují do tří kategorií. Provozovatel je povinen zaregistrovat se na webu Úřadu civilního letectví. On-line registrace je poskytována zdarma. Po registraci získá jedinečné identifikační číslo, jímž označí všechny své drony. Piloti musí úspěšně absolvovat on-line test.

 

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru