Otevřít menu
Doprava dnes
-

Dopravci se obávají odchodu ukrajinských řidičů, prohloubilo by to problémy

Tuzemskou kamionovou dopravu zatím krize na Ukrajině nezasáhla, dopravci se ovšem kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině obávají možných odchodů ukrajinských řidičů. Ti přitom tvoří důležitou část profesionálních šoférů v Česku. Naopak zakázky na Ukrajině byly pro české dopravní firmy už před krizí minimální. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

13:09 / 25. února 2022
Dopravci se obávají odchodu ukrajinských řidičů, prohloubilo by to problémy

Českým dopravcům podle něj dlouhodobě schází okolo 20.000 profesionálních řidičů, odchod ukrajinských řidičů by tak potíže ještě prohloubil.

Dopravci zatím početné odchody ukrajinských řidičů neevidují. Felix ovšem upozornil, že se už mezi firmami objevují obavy, že ukrajinští řidiči budou muset odejít při všeobecné mobilizaci na Ukrajině. "A to by opravdu mohl být problém," podotkl. Sdružení zároveň přiznalo, že Ukrajina je důležitým a přirozeným zdrojem řidičů, jejich přesný počet ovšem nemá k dispozici.

V ohrožení by podle něj naopak neměli být čeští řidiči na Ukrajině, české firmy tam totiž v současnosti téměř nejezdí. "Drtivou většinu vzájemného obchodu obstarávaly firmy z Ukrajiny," uvedl Felix. To potvrdil i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. "Zatím od členů nemáme informace o vážnějších problémech. Předpokládáme, že firmy reagovaly na varování českých úřadů, aby občané necestovali na Ukrajinu, a to ani pracovně," dodal.

Zatím od členů nemáme informace o vážnějších problémech. Předpokládáme, že firmy jednak reagovaly na varování českých úřadů, aby občané necestovali na Ukrajinu, a to ani pracovně. Důležitým faktorem je zároveň i to, že většinu nákladní silniční přepravy z a do Ukrajiny zajišťují přímo ukrajinské firmy. Přeprava z ČR do Ruska pak vede spíše přes jiné státy.

Krize podle dopravců zřejmě zdrží cesty do Ruska. Řidiči sice pro tyto cesty využívají trasy přes Bělorusko a přes Ukrajinu nejezdí, ale podle sdružení se už několik měsíců potýkají s mnohadenními frontami na běloruských hranicích s Polskem a pobaltskými státy. "Při současném vývoji se asi ani tam situace nezlepší," dodal Felix.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru