Otevřít menu
Doprava dnes
-

Dopravní fakulta ČVUT bude mít výukové kompetenční centrum, vytvoří ho AŽD

Společnost AŽD podepsala s Fakultou dopravní ČVUT v Praze smlouvu o spolupráci při zřízení a využívání Kompetenčního centra. To bude vybudováno v železniční stanici Dětenice, tedy na železniční trati Kopidlno – Dolní Bousov. Půjde o moderní výukové centrum s výukovými programy Fakulty dopravní ČVUT v Praze.

12:18 / 1. května 2023
Dopravní fakulta ČVUT bude mít výukové kompetenční centrum, vytvoří ho AŽDi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ACRI/AŽD/ČVUT.

Vedení společnosti AŽD se rozhodlo vybudovat Kompetenční centrum s cílem rozvíjet a edukovat zájemce o železniční průmysl

„Vedení společnosti AŽD se rozhodlo vybudovat Kompetenční centrum s cílem rozvíjet a edukovat zájemce o železniční průmysl a současně prezentovat svou kompetenci a vlastní vysoce moderní technologie širokému okruhu zájemců z řad studentů při konkrétních výukových programech, které bude definovat Fakulta dopravní ČVUT v Praze. Chceme studentům ukázat kvalitní technologie a jejich vývojové fáze,“ řekl při podpisu smlouvy generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Společnost AŽD je připravena poskytnout pro schválené výukové programy odborníky a propojit tak oblast reálného vývoje, výroby a instalace s akademickou sférou. Součástí spolupráce bude také kooperace na vědeckých a rozvojových úkolech. „Jsem velice rád, že se povedlo zrealizovat prvotní myšlenku naší spolupráce, která vznikla zhruba před rokem. Uzavřením smlouvy o spolupráci a následným vybudováním Kompetenčního centra získají naši studenti a odborníci jedinečnou možnost propojit získávané znalosti a vědomosti s praxí. Toto je podle mne nejlepší cesta, jak studenty motivovat, aby se náročnému, ale velmi zajímavému studiu na technických vysokých školách věnovali. Je před námi ještě veliký kus práce, ale věřím, že naše cíle budou naplněny a že vznikne unikátní místo, které bude společným prostorem i pro řešení zajímavých vědeckých projektů a návrhů,“ uvedl děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze Ondřej Přibyl.

Díky systému DIGITAL 4.0 se na Kopidlnce budou testovat nově vyvíjené technologie

Železniční stanice Dětenice na trati Kopidlno – Dolní Bousov je pro vybudování Kompetenčního centra ideálním místem. Jde totiž o trať v majetku společnosti AŽD, na níž se aktuálně dokončuje instalace digitální inteligentní technologie s označením 4.0, tedy nejmodernějších českých systémů v oboru zabezpečovacích, sdělovacích, řídicích a komunikačních technologií pro železnici. „Díky systému DIGITAL 4.0 se na Kopidlnce budou testovat nově vyvíjené technologie, o nichž zatím nemůžeme hovořit, ale také například veřejnosti už prezentovaný český systém pro autonomní provoz vlaků bez strojvedoucích nebo autonomní drony pro diagnostiku celé infrastruktury tratě. Pokud studenti v rámci Kompetenčního centra přijdou se zajímavou myšlenkou pro zvýšení bezpečnosti na železnici, budeme jim s vývojem technologie maximálně nápomocni. V případě úspěšného dotažení do funkčního prototypu budou moci na naší trati vše otestovat,“ upřesnil Zdeněk Chrdle.

Externí výstavní plochu Kompetenčního centra, na níž budou instalovány nejmodernější venkovní prvky zabezpečovacích, sdělovacích, řídicích a komunikačních technologií, bude společnost AŽD využívat také jako prezentační prostor pro své obchodní partnery. Aktuálně byly zahájeny projekční práce a s výstavbou by se mělo začít do měsíce. Kompetenční centrum by mělo být v železniční stanici Dětenice slavnostně otevřeno v prvním čtvrtletí roku 2024.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: ACRI/AŽD/ČVUT)

zpět na články

inzerce

nahoru