Otevřít menu
Doprava dnes
-

Dopravní podnik v Olomouci koupil tramvaj s antikolizním systémem

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) pořídil za 28 milionů korun novou tramvaj, která je vybavena moderními systémy zvyšujícími bezpečnost provozu i pohodlí cestujících. 

19:16 / 22. února 2022
Dopravní podnik v Olomouci koupil tramvaj s antikolizním systémemi

Foto: Olomoucká Drbna.

Do ulic Olomouce má tramvaj poprvé vyjet tento týden. „Oproti předchozím vozům je největší změnou pasivní antikolizní systém, který sleduje prostor v blízkosti vozidla a řidiče upozorní na možný střet s cyklistou, chodcem nebo jinou překážkou,“ sdělil ČTK předseda představenstva DPMO Jaroslav Michalík.

Nová tramvaj EVO1/o pojme až 27 sedících a 85 stojících cestujících. Vůz je nízkopodlažní, má klimatizaci a umožňuje nabíjení elektronických mobilních zařízení prostřednictvím USB zásuvek. Tramvaj má sedm dveří, čtyři na pravé a tři na levé straně. „Dále je vůz vybaven kamerovým systémem, který sleduje dění jak uvnitř, tak vně vozidla. Interiér je ošetřen speciálním nástřikem nanotechnologií pro odstranění zápachu a bakterií a okna jsou polepena ochrannou folií proti vandalům,“ prozradil místopředseda představenstva DPMO Pavel Zatloukal.

Nové vozy disponují klimatizací, USB nabíječkami a dalšími vymoženostmi


Na délku tramvaj měří 16,6 metru a její maximální provozní rychlost je 50 kilometrů za hodinu. Za novou tramvaj zaplatil DPMO 28 milionů korun bez DPH, 85 procent nákladů pokryla dotace z evropských fondů.

Loni na podzim DPMO nasadil do ostrého provozu první čtyři z deseti objednaných autobusů Solaris. Nové vozy jsou vybaveny klimatizací, USB nabíječkami i antikolizním systémem. Celková výše smlouvy bez DPH je 72,3 milionu korun, zbývajících šest autobusů výrobce do Olomouce dodá letos na jaře.

DPMO ročně přepraví zhruba 57 milionů cestujících. Na osmi tramvajových a 24 autobusových linkách jezdí 146 tramvají a autobusů. Stoprocentním akcionářem DPMO je město Olomouc.

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

Dopravní podnik v Olomouci koupil tramvaj s antikolizním systémem Foto: Olomoucká Drbna..
zpět na články

inzerce

nahoru