Dopravní podniky budou v příštím roce potřebovat minimálně o 5 miliard korun více
Vyšší výdaje v příštím roce očekávají dopravní podniky v souvislosti s drahými energiemi. Jejich prognózy nevypadají vůbec optimisticky. Vzhledem k tomu, že se některým dopravcům, ale i městům a obcím, nedaří najít dodavatele elektřiny nebo plynu pro příští rok, může dojít ke kolapsu městské hromadné dopravy.
Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) již spočítalo odhadované náklady pro příští rok. „Od vlády jsme se zatím bohužel nedozvěděli, jaké kroky podnikne, aby pomohla městům a obcím, což jsou zřizovatelé dopravních podniků, s vyřešením energetické krize. Z našich statistik vyplývá, že pro normální provoz budou v příštím roce dopravní podniky potřebovat minimálně o 5 miliard korun navíc oproti roku 2021. Za těchto podmínek nebudou moci některá města poskytnout veřejnou dopravu ve stávajícím rozsahu,“ uvedl Tomáš Pelikán, předseda SDP ČR.
Oproti cenám elektřiny a plynu, za něž dosud dopravní podniky energie odebíraly, se ty aktuální dostaly až na desetinásobek. Případná nově uzavřená smlouva s dodavatelem je pro rozpočet podniku velmi extrémní položkou, kterou není možné bez zásadních úsporných opatření vykrýt. „V této záležitosti komunikujeme s představiteli Svazu měst a obcí, který ale také na informace od vlády ohledně podpory marně čeká,“ dodal Tomáš Pelikán.
Podle Františka Lukla, předsedy Svazu měst a obcí ČR a starosty města Kyjov, vynaložila v minulosti mnohá města velké finanční prostředky na modernizaci vozového parku, případně pořídila nové inovativní a k přírodě i životnímu prostředí šetrné dopravní prostředky. „Nyní nevíme, zda nám v našich rozpočtech zbude dostatek prostředků na jejich provozování a údržbu,“ uzavřel.
|
V České republice provozuje 13 dopravních podniků autobusy na CNG (stlačený zemní plyn), 7 podniků tramvajovou dopravu a 13 trolejbusovou dopravu.
Publikoval: Filip Červinka (zdroj: www.sdp-cr.cz)
