Otevřít menu
Doprava dnes
-

Dopravu v Prostějově se pokusí zklidnit dva nové informační měřiče rychlosti

Zklidnění automobilové dopravy si slibuje vedení městské policie v Prostějově od dvou nových informačních měřičů rychlosti projíždějících vozidel, které byly instalovány na rušných silnicích ve Vrahovické a Brněnské ulici.

17:03 / 31. května 2022
Dopravu v Prostějově se pokusí zklidnit dva nové informační měřiče rychlostii

Foto: Ilustrační fotka měřiče rychlosti (Zdroj fotky: Český rozhlas).

Pokud řidič přesáhne povolenou rychlost, radar ho na to vizuálně upozorní. Na displeji může přístroj také zobrazit registračního značku příliš rychlého vozidla, což má na řidiče pozitivní psychologický efekt. ČTK to sdělil ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík. „Pokud vozidlo nezpomaluje dle předem nastaveného scénáře, zobrazí se nejprve nápis "zpomalte" nebo uživatelsky nastavený text na spodní části ukazatele. Pokud ani toto nepostačuje k zpomalení rychle jedoucího vozidla, přidá se k tomuto rychle jedoucímu vozidlu jeho registrační značka, čímž se docílí jeho zpomalení,“ uvedl Šebestík

Informační radar se podle Šebestíka osvědčil v jiných městech, kde v prvních týdnech a měsících zpomalil 98 procent rychle jedoucích vozidel. Výrazný efekt má případné zobrazení registrační značky na displeji radaru, jelikož řidič si není jistý, zda přístroj zaznamenává certifikované měření rychlosti. „Vzhled ukazatele je ve spolupráci s dopravními psychology a specialisty z oblasti dopravního výzkumu koncipován tak, aby vizuální efekt na zklidnění rychlosti řidiče byl co nejvýraznější,“ podotkl Šebestík.

V listopadu poklesl počet zaznamenaných přestupků 


K systému je možné přikoupit meteostanici s dálkovým přenosem dat či softwarové represivní moduly zaměřené například na monitoring dopravních přestupků, jako je zákaz vjezdu nákladních vozidel, držení mobilního telefonu za volantem či nepoužívání bezpečnostních pásů. Data může využít také policie například při hledání odcizených vozidel.

Loni byl v Prostějově instalován v Brněnské ulici první radar zaznamenávající rychlost vozidel. „Za prvních 14 dnů provozu v měsíci říjnu byla zaznamenána více než tisícovka přestupků. Poté už si řidiči přece jen dali říct a sundali nohu z plynu. V listopadu poklesl počet zaznamenaných přestupků na zhruba 800 a v prosinci na necelých 500,“ uvedla již dříve náměstkyně primátora Alena Rašková (ČSSD). Podle vedení města není primárním účelem radarů vybírání pokut, ale zajištění bezpečnosti v nejvíce dotčených ulicích města. Radary jsou podle zástupců radnice jednou z cest, jak lze řidiče umravnit.

 

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru