Otevřít menu
Doprava dnes
-

Dozorčí radu Českých drah má vést Zámečník, novými členy Minka a Šlégr

Novým předsedou dozorčí rady Českých drah se má ve čtvrtek stát ekonom Miroslav Zámečník. Dalšími členy tohoto kontrolního orgánu národního dopravce budou podle informací serveruSeznam Zprávy někdejší manažer a spolumajitel polského nákladního dopravce PKP Cargo International Jiří Minka a dopravní expert z Centra pro efektivní dopravu Petr Šlégr. Personální změny potvrdil serveru ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

7:59 / 10. února 2022
Dozorčí radu Českých drah má vést Zámečník, novými členy Minka a Šlégri

Foto: cd.cz

Řídící výbor podniku ve čtvrtek odvolá z dozorčí rady Jana Vrátníka a Vojtěcha Kocourka. Novými členy budou Minka, Šlégr a Zámečník, který se má stát předsedou dozorčí rady místo bankéře Pavla Kysilky. Kysilka odstoupil už v závěru loňského roku. Dočasně vedla dozorčí radu náměstkyně na Ministerstvu dopravy Lenka Hlubučková. Dalšími členy rady jsou vedle Kocourka a Vrátníka zástupci odborů Antonín Leitgeb a Vladislav Vokoun.

Kupka změny v dozorčí radě ČD potvrdil s tím, že v ní zůstanou současní zástupci zaměstnanců a Hlubučková. "Ano, mohu změny v dozorčí radě potvrdit. Nově příchozí manažeři a experti jsou pro mě zárukou kvality a profesionality," řekl ministr Seznam Zprávám.

Kocourek je členem dozorčí rady už od roku 2003, v minulosti byl i jejím předsedou. Do rady ho před lety nominovala ČSSD. Ekonom Vrátník působí v dozorčí radě od roku 2019. Dozorčí rada kontroluje zásadní rozhodnutí vedení státního dopravce a také vybírá členy jeho managementu. Pod Kysilkovým vedením v prosinci 2020 vyměnila předsedu představenstva Českých drah. Václava Nebeského vystřídal Ivan Bednárik, jehož pozice je podle některých médií také ohrožena.

Stát coby akcionář vykonává svá práva v Českých drahách prostřednictvím Řídicího výboru, jehož složení je v kompetenci vlády. Tři zaměstnance vysílá Ministerstvo dopravy, po jednom Ministerstva financí, průmyslu a obchodu, místního rozvoje a obrany. Řídicí výbor může změnit složení dozorčí rady. I v tomto orgánu se  očekávají podle Seznam Zprávy změny. Vést ho má náměstek ministra dopravy Tomáš Vrbík. Kupka jeho nominaci nepopřel, tato pozice ale podle něj bude předmětem dalších politických jednání na vládě.

Změny v dozorčí radě ČD navazují na jiné personální změny ve státních orgánech a společnostech po nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS). Kupka už dříve avizoval změny například ve správní radě Správy železnic. Uskutečnit by se měly během jednoho až dvou měsíců. Očekává se odchod zástupců, které do rady nominovalo předchozí vedení ministerstva.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru