Otevřít menu
Doprava dnes
-

DPP vypíše architektonickou soutěž na lanovku z Podbaby do Bohnic

Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na lanovku, která má v budoucnu propojit Podbabu s Bohnicemi. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí podniku Aneta Řehková. Podmínky soutěže podle ní DPP zveřejní nejpozději 9. května a zájemci se do ní budou moci hlásit do konce měsíce.

8:26 / 6. května 2022
 DPP vypíše architektonickou soutěž na lanovku z Podbaby do Bohnici

Foto: METROPROJEKT Praha

Výsledek by měl být znám v srpnu. Lanovka má zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať.

Soutěž má určit podobu tří stanic a pěti podpěr plánované trati. "Dosud bylo jasné pouze, kudy lanovka povede, jak vysoko nad Vltavou a terénem bude projíždět, ale to, jak bude celá stavba esteticky působit na okolí, zjistíme až nyní. Stále platí, že lanovka je nejrychlejší možný způsob, jak dostatečně kapacitně spojit Prahu 6 s Prahou 8 přes Troju, přestože tento projekt čeká ještě náročná povolovací cesta," uvedl náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Soutěž bude dvoukolová, z došlých portfolií nejprve porota vybere pět postupujících, kteří do konce července vypracují soutěžní návrhy. Vítěze porotci vyberou v srpnu. Předsedou poroty bude šéf amsterdamského ateliéru UNStudio Arjan Dingsté, zasedne v ní také německá designérka Christiane Bausback a z českých odborníků děkan Fakulty architektury ČVUT Dalibor Hlaváček, designérka Henrieta Nezpěváková, architekt Patrik Kotas a projektant Ivan Němec. Kromě toho v porotě zasednou zástupci DPP, města a dotčených městských částí.

Na více než dvoukilometrové dráze město plánuje stanice Podbaba, Troja a Bohnice. Budou na ní jezdit kabiny s kapacitou 35 osob a v jednom směru má být schopná za hodinu přepravit až 2000 lidí. Jejím cílem je zajistit propojení Prahy 6 a Prahy 8, které jsou sice vzdušnou čarou nedaleko, ale neexistuje mezi nimi přímé spojení a lidé pro cesty mezi nimi musí jezdit přes centrum. V dlouhodobém výhledu pak město plánuje propojení tramvajovou tratí s novým mostem v Troji, to zřejmě ale vznikne až za desítky let.

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru