Otevřít menu
Doprava dnes
-

Druhá etapa stavby D35 byla zahájena

ŘSD zahájilo tento týden stavbu dálnice D35 v úseku Křelov-Slavonín. Dokončení stavby s sebou přinese i zhotovení západního obchvatu Olomouce.

12:42 / 29. února 2024
Druhá etapa stavby D35 byla zahájenai

Foto: Byla zahájena stavba úseku dálnice Křelov–Slavonín přesahující délku 3 km. Zdroj: MD ČR

27. února zahájilo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR) druhou etapu stavby dálnice D35 v úseku Křelov–Slavonín. Projekt navazuje na první etapu, jež se dočkala zprovoznění v roce 2008. Během následujících dvou let dojde v rámci stavby také např. k odstranění provizorního napojení dálnice D35 na silnici I/35 u nákupního centra Globus, kde vznikají kolony. Tím se ukončí provizorium trvajících dlouhých 16 let.

„Po letech odkladů se dálnice D35 stává skutečnou prioritou, jak jsme slíbili v programovém prohlášení. Mezi Hradcem Králové a Olomoucí je společně s dnes zahájeným úsekem ve výstavbě 21 kilometrů a letos zahájíme dalších 25 kilometrů včetně tunelu Homole. Dálnice D35 tak přebere po dálnici D4 štafetu nejvíce rozestavěné dálnice v České republice,“ uvedl Martin Kupka, ministr dopravy.

Po zprovoznění druhé etapy dálnice bude dokončen západní obchvat města Olomouc, který tak bude schopen snášet zatížení nejen tranzitní dopravou. Spolu s tím vznikne nepřerušený tah D35 mezi Mohelnicí a Lipníkem nad Bečvou.

„Trasa dálnice D35 mezi Křelovem a Slavonínem je velmi důležitý úsek, protože zprovozněním této druhé etapy dokončíme západní obchvat Olomouce, který bude schopný snášet vysoké intenzity nejen tranzitní dopravy. Přes 18 tisíc aut denně se zatím podepisuje na vzniku kolon u okružní křižovatky poblíž Globusu – provizorní řešení během dvou let nahradíme moderní dálnicí v přímém směru. Původní silnici I/35 spolu s mimoúrovňovým křížením u Křelova přeřadíme do kategorie komunikací nižších tříd,“ doplnil Radek Mátl, generální ředitel ŘSD.

Úsek dálnice Křelov–Slavonín bude měřit více než tři kilometry a usnadní bezpečné spojení Čech a Moravy či Slezska s vazbou na oblast Jeseníků.

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: MD ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru