Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ekologická vozidla mají zelenou. Z evropských peněz dostanou 3,5 miliardy

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dá v příštích letech regionům z evropských peněz celkem 3,5 miliardy korun na pořízení nízkoemisních a bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu. Peníze půjdou z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), Ministerstvo nyní na nákup ekologických vozidel vyhlásilo první dvě dotační výzvy.

15:54 / 4. října 2022
Ekologická vozidla mají zelenou. Z evropských peněz dostanou 3,5 miliardy

Peníze jsou součástí dotačního programu pro období let 2021 až 2027. Ministerstvo rozdělí 2,1 miliardy korun mezi tzv. méně rozvinuté regiony, kam v Česku patří Ústecký, Karlovarský, Moravskoslezský, Královéhradecký, Pardubický, Zlínský a Olomoucký kraj. Dalších 1,4 miliardy korun pak dostanou tzv. přechodové regiony, kam spadají kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina.

´"Výzvy podporují nákup bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu, která využívají alternativní energie, jako je elektřina a vodík, tedy elektrobusů, vodíkových autobusů, trolejbusů a tramvají. Z peněz určených na tuto výzvu je možné zakoupit také nízkoemisní vozidla využívající alternativní palivo biometan, což jsou například autobusy na plyn. Díky novým projektům ve veřejné dopravě jistě dojde ke zlepšení kvality ovzduší v českých městech a regionech a zvýší se tím i obliba veřejné dopravy,“ uvedl ředitel Řídícího orgánu IROP Rostislav Mazal.

Autor: Filip Červinka (čerpáno z ČTK)

 

 

zpět na články

inzerce

nahoru