Otevřít menu
Doprava dnes
-

FOTOREPORT: Občané v Roudnici nad Labem diskutovali se zástupci Správy železnic o budoucnosti VRT do Drážďan

V Roudnici nad Labem se diskutovalo o vysokorychlostních tratích, konkrétně o té, která povede z Prahy do Ústí nad Labem a Drážďan. Velkým tématem byl budoucí terminál VRT, který bude stát právě v Roudnici nad Labem. Co VRT přinese tomuto regionu a kdy se začne stavět? Před kulturní dům Říp navíc přijel VRTmobil Správy železnic.

9:53 / 20. června 2023
FOTOREPORT: Občané v Roudnici nad Labem diskutovali se zástupci Správy železnic o budoucnosti VRT do Drážďani

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Správa železnic.

Terminály vysokorychlostní železnice v Roudnici nad Labem a Ústí nad Labem

Na vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan se počítá se dvěma významnými terminály VRT, které budou hrát klíčovou roli při přestupu mezi dálkovými a regionálními vlaky i mezi ostatními prostředky veřejné a individuální dopravy. Na jihu Ústeckého kraje vznikne terminál Roudnice nad Labem VRT, který významně zvýší dostupnost rychlé dopravy i pro obyvatele okolních měst a obcí. V lokalitě stávajícího nádraží Ústí nad Labem západ by pak podle současných plánů měl vyrůst terminál Ústí nad Labem centrum. „Díky za účast i všechny dotazy, které směřovaly k připravovanému terminálu VRT u Roudnice, ale i k otázkám provozu nebo stanovování jízdného v rychlých spojích. Připomínky a zpětnou vazbu od veřejnosti bereme velmi vážně. V současnosti běží intenzivní příprava řady úseků VRT a my jsme připraveni vést diskusi o tom, jak lokálně co nejcitlivěji zasadit zvolenou trasu do území,“ řekl k debatě ministr dopravy Martin Kupka.

„Roudnice nad Labem centrem diskuzí o VRT. Před prázdninami jsme mohli znovu vysvětlit funkci budoucího terminálu v Roudnici, koncept provozu na tratích a také představit aktuální práce na technickém návrhu. Děkuji všem, kteří se na akci podíleli a také městu za spolupráci,“ zmínil Jakub Bazgier za Správu železnic.

Připravovaná vysokorychlostní trať z Prahy do Ústí nad Labem a Drážďan propojí Českou republiku se zeměmi západní Evropy. Výrazně tím zrychlí nejen cestování do Německa, ale rovněž zlepší dopravní dostupnost do severních Čech. Rychlejší spojení do dalších částí regionu zajistí odbočná větev do Loun a Mostu, která je připravovaná v další fázi výstavby sítě VRT. Předpokládaná doba jízdy z Prahy do Drážďan se po dokončení vysokorychlostní tratě sníží na necelou hodinu. Realizace chystaného projektu se tak stane důležitým historickým milníkem v mezinárodní dopravě, protože umožní napojení České republiky na západoevropskou vysokorychlostní železniční síť.

VRT přispěje k rozvoji severních Čech

Trať je významná nejen z mezinárodního pohledu, ale může zásadním způsobem přispět k ekonomickému rozvoji severních Čech. Cestující na trase Praha – Ústí nad Labem stráví díky vysokorychlostní železnici ve vlaku pouze půl hodiny, což obyvatelům otevře dveře k novým pracovním i studijním příležitostem. Doplněním hlavního ramene o odbočnou větev do Mostu se výrazného zlepšení dopravní obslužnosti dočká nejen západní část Ústeckého kraje, ale i Karlovarský kraj. Pro tento úsek začneme již brzy připravovat samostatnou studii proveditelnosti.

Zahájení stavby je naplánováno na rok 2027

Studie proveditelnosti pro úseky RS 4 z Prahy do Ústí nad Labem, respektive do Německa, byla schválena 22. 12. 2020 Centrální komisí Ministerstva dopravy (CKMD). Tímto krokem může příprava postoupit do další fáze. Výstavba prvního úseku VRT Podřipsko s délkou bezmála 60 km bude zahájena v roce 2027. Jednotlivé etapy budou realizovány v různém čase, s postupným vylepšováním železničního spojení z Prahy na sever Čech.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: Správa železnic)

FOTOREPORT: Občané v Roudnici nad Labem diskutovali se zástupci Správy železnic o budoucnosti VRT do Drážďan Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Správa železnic.. FOTOREPORT: Občané v Roudnici nad Labem diskutovali se zástupci Správy železnic o budoucnosti VRT do Drážďan Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Správa železnic.. FOTOREPORT: Občané v Roudnici nad Labem diskutovali se zástupci Správy železnic o budoucnosti VRT do Drážďan Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Twitter Jakub Bazgier.. FOTOREPORT: Občané v Roudnici nad Labem diskutovali se zástupci Správy železnic o budoucnosti VRT do Drážďan Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Správa železnic..
zpět na články

inzerce

nahoru