Otevřít menu
Doprava dnes
-

Hasiči společnosti Aero Vodochody jsou pohotoví! Za rok vyjíždějí ke 150 zásahům

Hasiči ze společnosti Aero Vodochody vyjíždějí ke 150 zásahům ročně, přičemž tyto výjezdy se týkají i zásahů mimo areál společnosti. Půlka výjezdů zahrnuje dopravní nehody na nedaleké dálnice, kde hasiči poskytují i první pomoc. Ročně musí čelit asi 30 požárům, navíc poskytují na žádost Policie ČR či záchranné služby technickou pomoc.

5:26 / 21. prosince 2022
Hasiči společnosti Aero Vodochody jsou pohotoví! Za rok vyjíždějí ke 150 zásahůmi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Aero Vodochody.

Jedná se o tým špičkových profesionálů

Kam dále hasiči z Vodochod vyjíždějí? Nezbytnou součástí jejich práce je otevírání bytů, ve kterých například lidé potřebují rychlý zdravotní zásah. Lezecké týmy zachraňují i na příkrých skalách u řeky Vltavy, kde se slaňují pro zraněné lezce. S člunem zachraňují hlavně lidi z Vltavy, nebo ho využívají k pomoci při povodních. K často používaným nástrojům hasičů patří i motorová pila, se kterou odklízejí větrem polámané a popadané stromy.

Jedná se o tým špičkových profesionálů, kteří zvládají řešit velké množství závažných situací, ke kterým jsou voláni. Podporou je jim vybavení, které je stejné, jako používají státní profesionální hasiči. „Umíme řešit třeba i chemické havárie, základní hasičskou činností je ale likvidace všech druhů požárů, aktuálně se učíme hasit elektromobily, což je taková celosvětová novinka a teprve vznikají taktické postupy. Nejčastěji však vyjíždíme k dopravním nehodám a vyprošťování z havarovaných vozidel. Pokud jsme u nehody jako první, poskytujeme často odbornou předlékařskou první pomoc, díky tomu se nám podařilo zachránit již mnoho lidských životů. Disponujeme i vlastním vozem ambulance s defibrilátorem a další záchranářskou technikou,“ vysvětlil Oldřich Martinák, velitel jednotky hasičů Aero Vodochody, který zde slouží už 34 let.

Hasičský záchranný sbor Aero Vodochody je součástí firmy a sídlí v jejím areálu nedaleko Prahy. Na základě dohody o spolupráci se Středočeským krajem se stará o asi 15kilometrový okruh, což odpovídá zhruba 10 minutám jízdy. Tým profesionálních hasičů tvoří 33 mužů, kteří slouží ve 3 směnách 24 hodin denně sedm dnů v týdnu. Jejich hlavní náplní je starat se o požární bezpečnost a první pomoc v Aero Vodochody včetně zabezpečení letového provozu na firemním letišti. Přesto ročně vyjedou k asi 150 zásahům po Středočeském kraji, kam je volají v případě závažných událostí. Sbor je kompletní. „Lidé nám nechybějí a když potřebujeme doplnit, máme dost zájemců. Je to atraktivní zaměstnání, i když jsou přijímací podmínky také náročné. Je třeba fyzická i psychická zdatnost,“ doplnil Oldřich Martinák.

Specialitou profesionálních hasičů Aero Vodochody je ochrana letiště

Specialitou profesionálních hasičů Aero Vodochody je ochrana letiště, na což pravidelně absolvují speciální zahraniční výcvik. Umí to jen dalších asi šest jednotek hasičů v republice, které slouží u letišť. Řídí se mnohem přísnějšími mezinárodními předpisy. Kromě vyšších technických parametrů vozidel požadují především vysokou úroveň vycvičenosti týmu, který umí hasit hořící letadla, ale také likvidaci leteckých nehod a mimořádných událostí. K zásahu mimo firmu mají hasiči ze zákona na výjezd dvě minuty. Pokud směřují na letiště, musí už ve třetí minutě od oznámení hasit, na výjezd pak mají hasiči v Aero asi 40 vteřin. Nezahálejí během celého roku. Sezónně hasí v době sucha polní a lesní požáry. Na podzim bývá kvůli mlhám více dopravních nehod. Začátek topné sezóny zase předznamenává požáry nevyčištěných komínů. Během vánočních svátků nehoří stromky, ale spíš od svíček chytají bez dozoru ponechané adventní věnce. Hasiči pokrývají svými službami celé vánoční svátky i silvestr, přesto doufají, že jejich pomoc nebude potřeba.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: Aero Vodochody)

zpět na články

inzerce

nahoru