Otevřít menu
Doprava dnes
-

Historická lokomotiva Všudybylka je opět připravena vyrazit! Má opravený kotel

V minulém týdnu proběhlo první zatopení parní lokomotivy 354.195 Všudybylka po opravě kotle. Lokomotiva je tak znovu připravena na jízdy, a to nejen v okolí Lužné u Rakovníka.

8:33 / 8. prosince 2021
Historická lokomotiva Všudybylka je opět připravena vyrazit! Má opravený koteli

Foto: České dráhy

Parní lokomotiva je opět připravena brázdit železniční koleje. Co vše se na ní provedlo za potřebné práce? „Na stroji se kompletně vyměnily trubky v kotli včetně komunikační roury a došlo i k opravě popelníku,“ popisuje ředitel centra historických vozidel ČD Muzea v Lužné u Rakovníka Marek Plochý. 

Tato parní lokomotiva byla oblíbenou lokomotivou osobních vlaků a lehkých rychlíků, zejména pro svoji snadnou obsluhu a dobrou přechodnost. Tyto Lokomotivy patřily k nejzdařilejším u ČSD, nevykazovaly téměř žádné poruchy, byly spolehlivé, rychlé a úsporné. Podle svého rozšíření získaly přezdívku Všudybylka. Lokomotiva se vyráběla v několika sériích a modifikacích, v letech 1913 až 1941. Poslední dojezdila v pravidelném provozu v roce 1978.

Tato konkrétní lokomotiva byla vyrobena v roce 1925. Její rychlost je až 90 km/h, přetlak páry v kotli 13 bar, služební hmotnost je 85 tun a výkon 1150 koní. Pracovníci ČD muzea v Lužné u Rakovníka aktuálně pracují i na dokončení oprav parní lokomotivy 423.009 Velký bejček. Předpokládaný termín dokončení je leden příštího roku. Tato lokomotiva se pak vrátí do České Třebové, kde je doma.

 

Autor: Bc. Filip Červinka (Zdroj: TZ České dráhy)

zpět na články

inzerce

nahoru