Otevřít menu
Doprava dnes
-

Historické parní vlaky by mohly dostat mezinárodní rozměr. Pardubický kraj plánuje spolupráci se slovenskými muzei

Zástupci Pardubického kraje a Muzea starých strojů a technologií Žamberk jednali o fungování železničních muzeí. Předmětem jednání byla i možnosti spolupráce v rámci připravovaného muzea v Dolní Lipce.

14:03 / 17. prosince 2022
Historické parní vlaky by mohly dostat mezinárodní rozměr. Pardubický kraj plánuje spolupráci se slovenskými muzeii

Foto: Pardubický kraj bude spolupracovat se slovenskými muzei. Zdroj: Pardubický kraj

V rámci připravovaného projektu železničního muzea v obci Dolní Lipka probíhají jednání týkající se i možné spolupráce se slovenskými muzei. Zástupci Pardubického kraje a Muzea starých strojů v Žamberku jednali již v Bratislavě a Čiernem Balogu, kde je mimo jiné plně funkční Čiernohronská železnice.

„Součástí našich plánů na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce je také rozšiřování a neustálé zatraktivňování letních parních jízd. Kromě spolupráce s kolegy z Polska bychom se rádi inspirovali také na Slovensku, a to jak v Železničním muzeu v Bratislavě, které patří Železnicím Slovenské republiky, ale také v Čiernem Balogu, kde sídlí Čiernohronská železnice. Jedná se o úzkokolejnou železnici, která je národní kulturní památkou a ročně přepraví přes 130 tisíc cestujících. Její součástí je řada historických exponátů, ale například také rumunská parní lokomotiva z roku 1985. Rádi bychom prověřili možnosti získání dotace z Visegrádského fondu tak, aby například mohly exponáty ze Slovenska být přistaveny v našem kraji či opačně. Čiernohronská železnice může být pro nás vzorem i z hlediska zajištění provozu či spolupráce s místními samosprávami. Cílem provozovatelů železnice je zajistit pravidelný každodenní provoz elektrickými soupravami a rozšířit tak dopravní obslužnost celého údolí v blízkosti Chopoku,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Do budoucna se rýsuje i spolupráce Čiernohronské železnice a Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové. Studenti této školy by v rámci povinných praxí či mimoškolních aktivit mohli pomoci s údržbou historických vozů.

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: Pardubický kraj)

zpět na články

inzerce

nahoru