Otevřít menu
Doprava dnes
-

Historicky první žena v roli ředitelky dopravního podniku!

Řízení dopravních prostředků městské hromadné dopravy bývá vnímáno jako doména mužů a podobně to dosud bylo i v řízení celého dopravního podniku. Dopravní podnik města Ústí nad Labem ale změnil zavedené pořádky a první ředitelkou dopravního podniku vůbec se stala Simona Mohacsi. 

10:12 / 26. listopadu 2021
Historicky první žena v roli ředitelky dopravního podniku!i

Foto: DPmÚL

Na pozicích generálních nebo výkonných ředitelů dopravních podniků v České republice se dosud objevovala výhradně mužská jména. Do ryze pánské společnosti vstoupila 15. listopadu 2021 Simona Mohacsi, která byla jmenována výkonnou ředitelkou Dopravního podniku města Ústí nad Labem (DPmÚL).

Být jedinou ředitelkou z 21 dopravních podniků, které patří do Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), však Simona Mohacsi nevnímá ani jako výhodu, ani jako nevýhodu. „Ani mě to nikdy nenapadlo. Já obecně nedělím kolegy na ženy a muže, ale na ty schopné a méně schopné bez rozdílu pohlaví. A poněvadž mám takovéto nastavení pracovní morálky sama v sobě, očekávám, že i ostatní nebudou řešit, zdali nosím sukni nebo kalhoty, ale bude je zajímat, jestli patřím mezi ty schopné nebo méně schopné,“ říká. 

Lásku k veřejné dopravě si hodně dopraváků vypěstovalo už od dětství. „Musím se přiznat, že i já jsem tento případ. Můj táta byl řidič autobusu a v tomto prostředí jsem vyrůstala. Tenkrát byl autobus jeho druhým domovem a od nás jako od jeho „žen“ vyžadoval perfektní péči o interiér jeho vozu. I mé první zaměstnání bylo v dopravě, konkrétně v ČSAD v Teplicích,“ vzpomíná Simona Mohacsi. 

Podstatné jsou manažerské schopnosti, znalosti a přehled


Už dávno neplatí, že doprava je výhradně mužská záležitost. I počet žen řidiček v MHD rok od roku stoupá. „V každodenním provozu cestující většinou ani nevnímají, jestli vůz řídí muž nebo žena. A podobně také vedení dopravního podniku nestojí na tom, zda je v čele ředitel nebo ředitelka. Podstatné jsou manažerské schopnosti, znalosti a přehled. Pro městskou veřejnou dopravu je jmenování paní ředitelky určitým milníkem, protože se tím boří předsudky, že doprava je výsadou mužů,“ vysvětluje předseda SDP ČR Tomáš Pelikán. 

Jako zásadní ve své nové pozici vidí výkonná ředitelka DPmÚL zachování bezpečné dopravy pro cestující. „Máme historicky zastaralý vozový park trolejbusů. Mým cílem je získat finanční prostředky na nákup nových parciálních trolejbusů tak, aby se zvýšil komfort cestujících i našich řidičů, a zároveň aby trolejbusy dovezly cestující i tam, kde nevede trakční vedení. Dalším velkým cílem je manažerské vedení projektu Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem, na kterém pracujeme s týmem našich odborníků již dva roky,“ vypočítává nové výzvy Simona Mohacsi. 

Simona Mohacsi dosud působila jako náměstkyně výkonného ředitele společnosti DPmÚL pro ekonomii a obchod, v podniku pracuje od roku 2014. Ve funkci vystřídala Libora Turka, který na pozici rezignoval, aby se mohl věnovat práci poslance. 

 

Autor: Bc. Filip Červinka (Zdroj: TZ DPmÚL)

zpět na články

inzerce

nahoru