Otevřít menu
Doprava dnes
-

Hlavní trať podél Cidliny přestane být jednokolejkou

Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace trati z Prahy do Hradce Králové, která může sloužit jako odklonová trasa 1. tranzitního koridoru.

9:47 / 8. července 2023
Hlavní trať podél Cidliny přestane být jednokolejkou

Důležitým milníkem v celém procesu je vyhlášení tendru na projektanta dokumentace pro stavební povolení modernizace traťového úseku od odbočky Kanín nedaleko Velkého Oseka do Chlumce nad Cidlinou. Projekt zahrnuje zdvoukolejnění trati, na které se díky několika přeložkám zvýší rychlost až na 160 km/h. Zahájení samotné stavby se předpokládá v průběhu roku 2026, práce potrvají více než tři roky. 

V rámci prací dojde ke zdvoukolejnění a modernizaci přibližně 19 kilometrů dlouhého traťového úseku odbočka Kanín – Chlumec nad Cidlinou, který se nachází na frekventované trase z Prahy do Hradce Králové. Hlavními benefity budou zvýšení rychlosti a zlepšení podmínek pro nákladní dopravu, ke kterým dojde díky přeložení částí trati do nových úseků s většími poloměry oblouků a příznivějšími sklony. 

Stanice Dobšice nad Cidlinou, Převýšov a Chlumec nad Cidlinou získají bezbariérová nástupiště v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí, což umožní snadnější výstup a nástup cestujících se sníženou schopností pohybu a orientace. Současně dojde k prodloužení délek kolejí umožňujících jízdu a obsluhu nákladních vlaků dlouhých 740 metrů. Stanice Choťovice bude zrušena a nahrazena odbočkou umožňující přejíždění vlaků mezi traťovými kolejemi. 

Traťová rychlost se zvýší až na 160 km/h. K jejím dílčím omezením však dojde kvůli respektování ekologicky citlivých území a vedení trasy v Převýšově, což umožní zachování stávající nádražní budovy. Kompletní modernizace trati přinese také zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy.

Předpokládaná hodnota zakázky na projektové práce je 254 milionů korun. Vlastní realizace prací se plánuje v letech 2026 až 2029. Na konci loňského roku už Správa železnic zažádala o vydání územního rozhodnutí. 

Těsně před vyhlášením je i výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace na modernizaci navazujícího úseku z Chlumce nad Cidlinou do Hradce Králové. 

Autor: Petr Dejnožka (zdroj: TZ SŽ)

zpět na články

inzerce

nahoru