Otevřít menu
Doprava dnes
-

Homologovaná auta po 6. červenci musí mít nový systém bezpečnosti!

Evropská unie zavedla novou legislativu, která zahrnuje nové požadavky na vybavení automobilů systémem bezpečnosti. Auta, která jsou homologovaná po 6. červenci 2022, musí mít nainstalovaný systém, jež má zvýšit obecnou bezpečnost.

10:38 / 6. července 2022
Homologovaná auta po 6. červenci musí mít nový systém bezpečnosti!i

Foto: Zapisovač údajů o události. Zdroj fotky: Autoklub ČR.

Jedná se o inteligentní regulace rychlosti sledující dopravní značení

Jedná se o inteligentní regulace rychlosti sledující dopravní značení, která upozorní řidiče na překročení povolené maximální rychlosti. Systém je možné ze strany uživatele deaktivovat, nicméně při každém nastartování musí být v činnosti. Stejně tak nesmí být dotčena možnost řidiče překročit stanovenou rychlost. „V takovém případě však může vozidlo zareagovat obdobně jako při neužití bezpečnostních pásů. Podobný systém je například již dnes používán ve Spojených arabských emirátech,“ podotkl Ivo Drahotský, dopravní analytik.

Usnadnění montáže alkoholového imobilizéru je prvek se standardizovaným rozhraním, které usnadňuje pozdější montáž alkoholových imobilizérů do motorových vozidel. Upozorňování na ospalost a nedostatek pozornosti řidiče analýzou systémů vozidla posuzuje řidičovu pozornost a v případě potřeb jej varuje. Úkolem systému Vyspělé upozorňování na rozptýlenost řidiče je napomáhat mu při koncentraci pozornosti na stávající dopravní situaci a upozornit jej, pokud je rozptýlen. „Systémy sledující pozornost řidiče musí být v činnosti neustále, nicméně nemohou uchovávat informace a poskytovat je třetím stranám. Nesmí být zpřístupněny, a zároveň musí být po zpracování okamžitě vymazány,“ vysvětlil Ivo Drahotský.

Signál nouzového brždění světelně upozorňuje ostatní účastníky silničního provozu za vozidlem, že na něj působí velká zpomalovací síla. Detekce zpětného chodu dává řidiči povědomí o lidech a předmětech za zadní částí vozidla, přičemž hlavním cílem je zabránit kolizím při couvání. „Tyto systémy již známe u moderních automobilů, nyní se zavádí povinnost jejich instalace u všech nových vozidel bez výjimky,“ dodal Ivo Drahotský.

Systém zachycuje rychlost vozidla, brzdění, polohu a náklon vozidla na silnici, stav a míru aktivace všech jeho bezpečnostních systémů

Připomeňme nejdiskutovanější bezpečnostní prvek povinné výbavy vozidel homologovaných po letošním 6. červenci, jedná se o Zapisovač údajů o události. Zaznamenává a uchovává kritické parametry a informace týkající se nárazu krátce před srážkou, v jejím průběhu a bezprostředně po ní. Dá se přirovnat k „černé skříňce,“ jak ji známe z leteckého provozu. „Systém zachycuje rychlost vozidla, brzdění, polohu a náklon vozidla na silnici, stav a míru aktivace všech jeho bezpečnostních systémů a palubního systému eCall s napojením na linku tísňového volání 112, aktivaci brzd a relevantní vstupní parametry z palubních systémů bezpečnosti,“ přiblížil Ivo Drahotský. Zapisovač nesmí být možné deaktivovat. Zavedení „černých skříněk“ v automobilech vyvolalo diskuze o možných rizicích zneužití osobních dat nebo sledování „velkým bratrem“. Nařízení tak stanovuje, že zaznamenané údaje mohou být zpřístupněny vnitrostátním orgánům pouze pro účely zkoumání a analýzy nehod. Zapisovač údajů o události nesmí být schopen zaznamenávat poslední čtyři číslice identifikačního čísla vozidla ani žádné jiné informace, podle nichž by bylo možné identifikovat jak vozidlo, tak jeho vlastníka. „Informace mohou být využity v rámci technické analýzy dopravní nehody, ale nesmí být užity veřejně, což vyplývá přímo z Obecného nařízení o ochraně osobních údajů GDPR,“ upozornil Ivo Drahotský.

Podle stanoveného časového rámce musí být všechna vozidla homologovaná po polovině roku 2022 vybavena popsanými systémy. Od 7. července 2024 nebude možné v rámci Evropské unie zakoupit vozidlo, které by nebylo danými systémy vybaveno. „Z hlediska výrobců vozidel se jedná o poměrně krátkou dobu pro vývoj příslušných zařízení. Na druhou stranu, řada automobilek tyto systémy již v současné době instaluje. Právě nejvíc diskutované Zapisovače záznamů o události fungují v USA podle tamní legislativy od roku 2012, uzavřel Ivo Drahotský.

Co zaznamenává Zapisovač údajů o události (EDR – Event Data Recorder):

  • Rychlost vozidla;
  • polohu pedálu akcelerátoru;
  • užití brzdy;
  • činnosti systému ABS;
  • činnosti stabilizačního systému;
  • užití bezpečnostních pásů;
  • otáčky motoru;
  • natočení volantu.

Publikoval: Filip Červinka (Zdroj: Autoklub ČR)

 

zpět na články

inzerce

nahoru