Otevřít menu
Doprava dnes
-

Hradecká křižovatka Fortna se změní na kruhový objezd, stavební práce začnou v zimě

Už během prvních měsíců příštího roku by měla být zahájena rozsáhlá rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortny pod schodištěm Bono Publico v centru Hradce Králové. Na podzim město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele, radní města dnes schválili vítěznou nabídku s cenou přibližně 52,6 milionů korun bez DPH. Většinu z těchto nákladů chce město pokrýt prostřednictvím dvou dotací.

19:33 / 14. prosince 2021
Hradecká křižovatka Fortna se změní na kruhový objezd, stavební práce začnou v ziměi

Foto: hkcity.cz

Křižovatka ulic Komenského a Ignáta Hermana by se měla přeměnit na kruhový objezd. „Nyní je zde křižovatka ve tvaru písmene T, která především v době dopravní špičky působí poněkud chaoticky. Vytvořením kruhového objezdu by mohlo dojít především ke zvýšené bezpečnosti pro chodce a cyklisty, kterých se v této oblasti pohybují denně stovky až tisíce. Celkově by prostor mohl dostat nový řád a styl,“ říká náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. Kromě této přeměny se dočkají úprav také chodníky a cesty v okolí, stejně jako autobusový terminál. 

Stavební práce by měly být zahájeny začátkem příštího roku. Upraveny budou silnice v okolí terminálu, sjezd u soudu, obratiště v ulici Jana Koziny, přilehlé parkoviště a ostrůvek na Orlickém nábřeží. Nový povrch získá také chodník u Moravského mostu. Dojde na přeměnu křižovatky Fortny na okružní, úpravy čekají také chodník ke zdravotní škole, autobusové zastávky, vjezd do kasáren a místa pro přecházení. Rekonstrukce by měla být kompletně dokončena v první polovině roku 2023.

Na tuto akci chce město využít hned dvě dotace, a to z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) čerpaného v rámci Hradecko-pardubické aglomerace (ITI). Žádost o dotaci na část terminál (část A) byla podána v červenci tohoto roku. „Na tuto část bylo požádáno o dotaci ve výši 21,1 milionu korun, což odpovídá 90 % celkových způsobilých výdajů. U části křižovatka (část B) město plánuje podat žádost o dotaci do konce roku. Plánovaná požadovaná výše dotace je 22 milionů korun, což odpovídá 90 % celkových způsobilých výdajů,“ uvádí náměstkyně primátora pro oblast městských dotací Monika Štayrová.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: hradeckralove.org)

zpět na články

inzerce

nahoru