Otevřít menu
Doprava dnes
-

Hypersonický letoun Quarterhorse dosáhne maximální rychlosti 6 170 km/h

Americká armáda podpořila letecký start-up injekcí 60 milionů dolarů na vývoj hypersonického proudového letadla, které má létat rychlostí Mach 5. 

16:21 / 18. prosince 2021
Hypersonický letoun Quarterhorse dosáhne maximální rychlosti 6 170 km/hi

Foto: profimedia

Letadlo s titanovou konstrukcí a delta křídlem, kterému se říká Quarterhorseby mělo dosahovat maximální rychlosti 6 170 km/h s doletem 7 400 km. Pohon letounu má zajišťovat motor TBCC (Turbine-Based Combined Cycle), založený na komerčním proudovém motoru General Electric J85. 

Společnost Hermeus Corporation hodlá použít peníze na financování letových zkoušek letadel určených pro vojenské i komerční využití. Vývojáři společnosti věří, že Quarterhorse by se mohl komerčního provozu dočkat během následující dekády.

Přestože atlantská firma Hermeus Corporation vznikla teprve v roce 2018, považovat ji za start-up v pravém slova smyslu je mírným eufemismem. Členy jejího týmu jsou supertěžké váhy, které dříve pracovaly pro Space X Elona Muska a Blue Origin Jeffa Bezose. Rozjezd společnosti podpořil indicko-americký miliardář Vinod Khosla, spoluzakladatel technologického giganta Sun Microsystems.

 

Autor: Mgr. Petr Dejnožka 

zpět na články

inzerce

nahoru