Otevřít menu
Doprava dnes
-

ISDA: Ruská státní železniční společnost se dostala do platební neschopnosti

Ruská státní železniční společnost Rossijskije železnyje dorogi (RŽD) se dostala do platební neschopnosti, protože neuhradila úroky z dluhopisů. Rozhodl o tom výbor Mezinárodního sdružení pro swapy a deriváty (ISDA). Jde o první takovéto rozhodnutí poté, co západní země na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu uvalily rozsáhlé sankce.

12:04 / 12. dubna 2022
 ISDA: Ruská státní železniční společnost se dostala do platební neschopnostii

Foto: RŽD

Tyto sankce zkomplikovaly provádění finančních transakcí, píše agentura Bloomberg.

Podle výboru držitelé dluhopisů neobdrželi úroky splatné 14. března, takže nastala "úvěrová událost", která umožňuje nárokovat proplacení pojistek dluhopisů proti platební neschopnosti. Mezi členy výboru patří přední světové banky, včetně společností Bank of America, Goldman Sachs a JPMorgan.

Společnost RŽD uvedla, že se pokusila úroky splatné 14. března uhradit, ale úhrada se nezdařila kvůli "právním a regulačním" překážkám. V podobné situaci se nachází také ruská vláda a další ruské podniky, protože západní sankce omezily jejich přístup ke globálnímu finančnímu systému, píše agentura Bloomberg.

Ruské Ministerstvo financí viní Spojené státy a další západní země ze snahy dostat ruskou vládu do platební neschopnosti. Minulý týden musela ruská vláda závazky plynoucí z jejich dolarových dluhopisů uhradit v rublech. Zahraniční banka totiž odmítla zpracovat příkaz, aby držitelům těchto dluhopisů poskytla platbu v dolarech.

"Situace dospěla do fáze, kdy je pro Rusko technická platební neschopnost téměř nevyhnutelná," uvedl podle agentury Reuters analytik Gary Kirk ze společnosti TwentyFour Asset Management LLP.

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru