Otevřít menu
Doprava dnes
-

Itálie má možnost prodat aerolinky ITA

Italská vláda obdržela ze zahraničí nabídky na převzetí národní společnosti Italia Trasporto Aereo (ITA), nástupce aerolinek Alitalia, uvedla agentura Bloomberg. Úspěšný prodej by znamenal velké vítězství pro premiéra Maria Draghiho po sérii neúspěšných pokusů, které v posledních deseti let organizovaly předchozí vlády.

5:15 / 10. července 2022
 Itálie má možnost prodat aerolinky ITAi

Foto: Ilustrační foto: Zdroj fotky: ITA.

Mezi zájemci je konsorcium vedené kontejnerovým přepravním gigantem MSC Mediterranean Shipping a německými aerolinkami Lufthansa

Generální ředitel ITA Fabio Lazzerini minulý měsíc uvedl, že očekává, že se podaří prodej uzavřít do konce roku. Mezi zájemci je konsorcium vedené kontejnerovým přepravním gigantem MSC Mediterranean Shipping a německými aerolinkami Lufthansa, které vyjádřilo zájem již v lednu. Zájem má také americká investiční společnost zaměřená na cestovní ruch Certares Management.

Italská vlajková letecká společnost ITA, nyní ve stoprocentním vlastnictví italského státu, zahájila provoz loni v říjnu a hledá kapitálové partnery. Média v lednu odhadla, že hodnota ITA může být až 1,5 miliardy eur (37,2 miliardy Kč).

Společnost Alitalia byla založena v září 1946, létat ale začala až v květnu 1947. V minulosti bývala symbolem italského stylu. Na cesty si ji vybírali papežové, italské primadony či politická elita. Po roce 2000 byla jen v jednom roce účetně v zisku a vláda jí mnohokrát musela přispěchat na pomoc. Kvůli finančním potížím ji ale od roku 2017 řídili správci, které vybral stát.

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru