Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jak si bezpečného cyklistu představují děti? Republikové kolo Bezpečného cyklisty má svého vítěze

Jak se má chovat bezpečný cyklista v silničím provozu? Čím musí své kolo vybavit a na co nesmí zapomenout? O tom přemýšlely děti z mateřských a základních škol. Poté ztvárňovaly bezpečného cyklistu právě podle jejich představ. Literární a výtvarnou soutěž v rámci dopravní osvěty tradičně vyhlásil Tým silniční bezpečnosti a Policie ČR.

17:45 / 1. července 2022
Jak si bezpečného cyklistu představují děti? Republikové kolo Bezpečného cyklisty má svého vítězei

Foto: Ilustrační foto: Zdroj fotky: Pixabay.

Republikové kolo soutěže přineslo více než 2000 originálních prací

Děti si svými soutěžními obrázky a díly hravou formou připomínají základní pravidla bezpečnosti. "Podobu bezpečného cyklisty mohly děti vystihnout kresbou, modelem, vyprávěním, básní nebo třeba fotopříběhem. Soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích, výtvarná část pro mateřské školy a 1. a 2. stupeň základních škol a literární část pro žáky základních škol. Vše ostatní záleželo na zkušenostech, vědomostech a fantazii," uvádí Markéta Novotná, metodička dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Republikové kolo soutěže přineslo více než 2000 originálních prací. Komise složená ze zástupců Týmu silniční bezpečnosti, Policejního prezidia ČR a Krajské vědecké knihovny v Liberci soutěžní díla hodnotila 7. června. Z každé kategorie vybrala pět výherců. Bezpečného cyklistu podle ní vystihla řada dětí, nejzdařilejší díla celostátního kola budou oceněna 28. června v Muzeu PČR v Praze.

Děti spadají do kategorie nejohroženějších účastníků silničního provozu

"Děti spadají do kategorie nejohroženějších účastníků silničního provozu. Dopravní výchovu prostřednictvím soutěže v tomto případě necháváme přímo na nich. Při tvorbě svých příběhů a obrázků si osvojují základní pravidla bezpečnosti a zároveň na ně upozorňují i své kamarády a rodiče už jenom tím, že rozpoutávají diskuzi k bezpečnému pohybu v silničním provozu," říká Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence policejního prezidia PČR.

Zbrklé a neuvážené chování dětí způsobí ročně stovky dopravních nehod cyklistů, a to i těch dětských. "Vzhledem k blížícím se letním prázdninám se dá očekávat, že mnoho dětí se zabaví jízdou na kole nebo koloběžce. Proto je důležité, aby jim rodiče kolo a povinnou výbavu nejen zkontrolovali, ale rovněž připomněli i nutnost mít cyklistickou přilbu," dodává Markéta Novotná.

Markéta Novotná je autorkou projektu Markétina dopravní výchova, ve kterém se snaží ytvářet prostředí k efektivní výchově a vzdělávání dětí i dospělých v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Touto cestou se podílí na podporování snižování dopravní nehodovosti a především množství zranění (i smrtelných) na silnicích. O svém projektu říká: "Každý den se účastníme silničního provozu. Každý z nás v nějaké roli - chodec, cyklista, řidič motorového vozidla, atp. Víme, jak se v těchto rolích chovat? Známe pravidla bezpečného chování v silničním provozu? Bohužel každý rok se však setkáváme se statistikou dopravních nehod, kde jsou čísla jasná. Každoročně na českých silnicích vyhasínají životy lidí. Od těch nejmenší až po ty nejstarší. Naší snahou je problematiku bezpečnosti v silničním provozu šířit mezi širokou veřejnost. Tímto projektem cílíme s dopravní výchovou především na vzdělávání dětí v oblasti silničního provozu, čímž vychováváme budoucí řidiče."

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru