Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jaroměř má jasno. Obchvat postaví Metrostav Infrastructure za 688 milionů Kč

Obchvat Jaroměře na Náchodsku postaví společnost Metrostav Infrastructure za 687,8 milionu korun. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) s firmou uzavřelo smlouvu. Na Twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba má podle něj vydané pravomocné stavební povolení, ale zahájení stavby brání spory o získání pozemků v trase obchvatu ve vlastnictví manželů Kučerových. Předpokládaná cena stavby před soutěží byla 862,6 milionu korun.

15:09 / 16. února 2022
Jaroměř má jasno. Obchvat postaví Metrostav Infrastructure za 688 milionů Kči

Foto: ŘSD

Ve sporu o vyvlastnění části pozemků vydal v pondělí Krajský úřad Královéhradeckého kraje nové mezitímní rozhodnutí o vyvlastnění pozemků Kučerových. Úřad jej vydal podle takzvaného liniového zákona. "Proti rozhodnutí se nelze odvolat, pouze podat žaloba k soudu," uvedl Mátl.

Loňské rozhodnutí krajského úřadu v této věci manželé Kučerovi úspěšně napadli u hradeckého krajského soudu. Následnou kasační stížnost proti verdiktu krajského soudu podanou hradeckým hejtmanstvím a ŘSD v listopadu zamítl Nejvyšší správní soud. Žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků od té doby znovu posuzoval krajský úřad. František Kučera, který je místopředsedou Vrchního soudu v Praze, v souvislosti s pozemky kolem Jaroměře vede se státem do deseti různých sporů.

Obchvat dvanáctitisícové Jaroměře o délce 6,55 kilometru je přeložkou silnice I/33 a z města odvede tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Náchod a Polsko. Navazovat bude na nynější konec dálnice D11 u Hořenic severně od Jaroměře a u Velkého Třebešova se napojí na obchvat České Skalice.

Kromě Jaroměře obchvat odvede tranzitní dopravu i z obcí Čáslavky, Dolany a Svinišťany. Po silnici přes obce nyní denně projede kolem 15.000 vozidel, z nichž významnou část tvoří kamiony. Bez obchvatu Jaroměře budou řidiči jedoucí z Hradce Králové na Náchod a Polsko nadále muset sjíždět z dálnice D11 do Jaroměře a jet přes centrum města.

Stavební povolení na obchvat Jaroměře vydal Krajský úřad Královéhradeckého kraje 20. července 2020. Odvolání Kučerových proti vydanému stavebnímu povolení v únoru 2021 zamítlo ministerstvo dopravy. Následnou žalobu Kučerových zamítl v říjnu 2021 Krajský soud v Ostravě. Proti rozsudku krajského soudu podali Kučerovi kasační stížnost, kterou Nejvyšší správní soud letos v lednu zamítl.

Publikoval: Jakub Címburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru