Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jihlavskou MHD čekají zásadní změny

Na přelomu roku čekají cestující v jihlavské MHD podstatné změny v zažitých zvyklostech vedení i označení spojů. Výměnou za to jim ale bude větší komfort, rychlost cestování a bezemisní doprava novými moderními trolejbusy. Vzniknou dvě nové linky trolejbusů a jedna autobusová linka. Zruší se tři linky autobusové.

19:57 / 8. srpna 2022
Jihlavskou MHD čekají zásadní změny i

Foto: www.sdp-cr.cz

Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) ve spolupráci se statutárním městem Jihlava připravují v návaznosti na dokončení nové trolejbusové trati na Bedřichov změny v linkovém vedení městské hromadné dopravy (MHD).

Nové trolejbusové linky nahradí stávající autobusy v oblastech Horního Kosova, Červeného Kříže a Antonínova Dolu. Autobusové linky s čísly 3, 5 a 12 budou zrušeny a vzniknou nové trolejbusové linky G a H a autobusová linka č. 2.

Změny v MHD schválila Rada města Jihlavy dne 28. července 2022 na svém 102. zasedání. „Změny povedou ke zvýšení komfortu cestujících, k lepší návaznosti spojů, a hlavně k výraznému zvýšení podílu elektrické, bezemisní trakce v MHD v Jihlavě,“ objasnil Jaroslav Vymazal, radní města Jihlavy pro oblast dopravy.

Nová trolejbusová linka G povede po trase Horní Kosov-Žižkova-Masarykovo náměstí-Chlumova-Na Růžku-Bosch Diesel-Jipocar-Antonínův Důl. Na této lince nasadí DPMJ parciální trolejbusy.

Nově zřízená trolejbusová linka H bude obsluhovat trasu Zadní Bedřichov až Poliklinika po trase Bosch Diesel-Zadní Bedřichov-Na Růžku-Chlumova-17. listopadu-Poliklinika. Tuto linku zajistí klasické trolejbusy pod vedením trolejí v celé délce.

Novou autobusovou linku č. 2 zavede DPMJ mezi Velkým Beranovem a Zbornou na trase Velký Beranov-Malý Beranov-Helenín-Masarykovo náměstí-Chlumova-Na Růžku-Smrčenská-Krematorium a Zborná. Přímé spoje do průmyslových zón Pávov a Střítež zVelkého Beranova, Malého Beranova a Helenína budou zachovány.

Stávající linka č. 4 obsluhující Heroltice, Moravské Kovárny a průmyslovou zónu v Hruškových Dvorech bude prodloužena. Konečnou stanicí bude zastávka V Ráji místo nynější na Masarykově náměstí.  

Nové trasování linek MHD umožní pravidelný interval mezi spoji. Tím se odstraní současné sjíždění spojů na zastávkách. „Znamená to, že nové trolejbusové linky G a H a autobusová linka č. 2 budou ve společném úseku Chlumova-Na Růžku-Bosch Diesel vedeny v prokladu tak, aby byl mezi spoji pravidelný odstup v řádu šesti až sedmi minut“ vysvětlil Radim Rovner, předseda představenstva DPMJ.    

Změny začnou platit koncem letošního nebo začátkem příštího roku v souvislosti s úplným dokončením nové trolejbusové trati na konečnou Bosch Diesel. Cestující budou o přesném termínu zahájení nového vedení i označení spojů jihlavské MHD informováni v dostatečném časovém předstihu. Další změny linek jsou plánovány na příští rok, tedy po úspěšném náběhu první fáze úprav.

 

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: www.sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru