Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jihlavu čekají změny v parkování, obyvatele jimi provede také nový web a facebook

Krajské město trápí dlouhodobě nedostatek parkovacích míst. Na 26 tisíc aut připadá v Jihlavě pouze 22 tisíc parkovacích míst. Vedení města to chce změnit a připravuje proto nová pravidla pro parkování.

18:37 / 1. února 2022
Jihlavu čekají změny v parkování, obyvatele jimi provede také nový web a facebooki

Foto: Město Jihlava (ulice Žižkova)

K pochopení nového systému parkování v Jihlavě mají lidem pomoci webové a facebookové stránky. Na facebook.com/dopravavjihlave a na jihlava.cz/parkovani budou řidiči postupně nacházet zajímavé a důležité informace včetně harmonogramu, jak a kdy se bude systém parkování ve městě měnit. „Zatím předpokládáme, že s prvními změnami přijdeme v létě, aby si na nové parkovací zóny mohli začít lidé zvykat během prázdnin, kdy je v Jihlavě málo lidí a nevozí se děti do škol,“ řekl jihlavský radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal. Podle jeho slov je hlavním smyslem nového systému parkování zklidnění automobilové dopravy v Jihlavě a snaha umožnit parkování lidem co nejblíž jejich trvalému bydlišti.  Za výhodnou cenu bude možné registrovat do systému jen první auto v domácnosti.    

Na facebookové stránce Doprava v Jihlavě budou postupně zveřejňovány také aktuální informace o uzavírkách nebo opravách a objevovat se tam budou i zprávy o připravovaných dopravních projektech. „Prostřednictvím sociální sítě bychom také rádi dostávali i zpětnou vazbu od obyvatel města. Facebook bude společně s mobilní aplikací a s webem jedním z nejdůležitějších komunikačních kanálů města na téma dopravy,“ doplnil Jaroslav Vymazal.

Větší využití MHD


Zároveň se na obou místech, ať už na webu nebo na facebooku, zájemci dozvědí, jaké jsou další možnosti cestování po Jihlavě.  „Máme tu například rozvinutý systém městské hromadné dopravy, který budeme dál zdokonalovat. Cestující mají zatím k dispozici 12 autobusových a 7 trolejbusových linek. Stavíme také nové zastávky, aby byly pro lidi více dostupné. Pokračovat v tom chceme i do budoucna,“ řekl Jaroslav Vymazal s tím, že vedení města neustále rozšiřuje také síť cyklostezek. Denně je totiž podle elektronických sčítačů využívají stovky lidí.

Jednosměrky a dopravní značky


Jihlava se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst. Podle posledního sčítání připadá ve městě na 22 tisíc stání okolo 26 tisíc aut, přičemž jejich počet se neustále zvyšuje. „I když k tomu připočítáme místa u obchodních center, firem nebo na soukromých pozemcích, chybí v tuto chvíli v Jihlavě tři tisíce parkovacích míst. Za dalších pět let přibydou v Jihlavě další čtyři tisíce aut a bez zásahu města by tak chybělo celkem sedm tisíc ploch,“ vysvětlil potřebu nové koncepce parkování v Jihlavě radní David Beke. V první fázi se podle jeho slov chce město zaměřit hlavně na změnu režimu parkování. Budou se zavádět rezidentní zóny, ve kterých se budou zvýhodňovat obyvatelé s trvalým bydlištěm a podnikatelé se sídlem nebo provozovnou. 

„Přibude také víc jednosměrek, chceme revidovat stávající plochy parkovišť a získat také nová parkovací místa,“ doplnil David Beke s tím, že si město od této fáze slibuje i lépe průjezdné ulice. V současnosti totiž podle něj vznikají nepříjemné situace, kdy řidiči odstaví své vozy tam, kde nemají, a brání pak průjezdu jak hasičů, záchranářů nebo popelářů, tak i ostatním řidičům.

 

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (Zdroj: TZ Města Jihlavy)

Jihlavu čekají změny v parkování, obyvatele jimi provede také nový web a facebook Foto: Město Jihlava .
zpět na články

inzerce

nahoru