Otevřít menu
Doprava dnes
-

Jízdné v plzeňské MHD bude od ledna zdraženo! Ceny předplatného se nezmění

Plzeň zdraží kvůli inflaci od ledna 2023 ceny jednotlivých jízdenek v městské hromadné dopravě (MHD) o dvě koruny. Papírová jízdenka tak bude nově stát 22 korun. Ceny předplatného, které využívá většina cestujících, ale zůstanou stejné. Město dále nově nabídne výhodný tarif lidem v nouzi. Schválili to včera radní města.

13:24 / 28. června 2022
Jízdné v plzeňské MHD bude od ledna zdraženo! Ceny předplatného se nezměníi

Foto: Plzeňská tramvaj (zdroj: město Plzeň).

Se změnami tarifu a dalšími opatřeními v MHD souhlasilo všech deset městských obvodů. „Hlavní je, že pro lidi s předplatným se nic měnit nebude, cena zůstane stejná. Zvýší se jen cena krátkodobého jízdného, přibudou tarify pro přepravu kol a zvířat, lidé v hmotné nouzi budou moci využít výhodnější předplatné,“ uvedl náměstek primátora Michal Vozobule.

Od 1. ledna příštího roku bude cena nepřestupné papírové jízdenky, kupované v trafikách, zvýšena ze současných 20 na 22 korun. O stejnou sumu, tedy o dvě koruny, se zvedne cena přestupné jízdenky s platností na 30 minut, která se kupuje přímo ve voze MHD pomocí platební karty nebo Plzeňské karty. Její současná cena je 18 korun, nově bude stát 20 korun. Jednotlivé krátkodobé jízdenky zdražily v Plzni naposledy v lednu 2020. „Zdražení od ledna 2023 je zhruba deset procent a jde o kumulaci inflace za roky 2019 až 2021. Rada města už v roce 2015 schválila princip plynulé valorizace ceny jízdenek vždy o roční míru inflace a případně jiné faktory,“ řekl Vozobule.

Loňské tržby z jízdného asi 265 milionů korun 


Město podle něj ale nezvýší ceny předplatného v MHD. Základní roční předplatné bude opět 4252 korun, půlroční 2460 korun, na 30 dní 508 korun a na 31 dní 520 korun. „U předplatného mimořádně na valorizační princip rezignujeme. Nechceme zvyšovat budoucí zátěž předplatitelů v současné složité době, kdy se předpovídá vysoká inflace, která bude mít vliv na zvýšení cen nájmů, energií a jiných životních potřeb,“ uvedl náměstek.

Od ledna 2023 zavede město předplatné pro osoby pobírající dávku v hmotné nouzi, kteří za něj budou platit polovinu po maximální dobu 93 dní. Výhodnější předplatné bude určeno pro lidi, jimž dávky přiznal úřad práce. Dále se rozšíří jízdenky pro přepravu jízdních kol. Dosud je bylo možno zakoupit pouze na dobu 30 a 60 minut, nově to bude i na 180 minut nebo na 24 hodin. Cena za přepravu kola na 180 minut bude 42 korun a na 24 hodin 72 korun. Dosavadní jízdné na 30 minut za 18 korun nebo na 60 minut za 22 korun se zdraží o dvě koruny. Přeprava zvířat na 30 minut, za niž se teď platí devět korun, a za 60 minut 11 korun se zdraží o korunu. Nově bude možno koupit i jízdenky na 180 minut za 21 korun a celodenní za 36 korun.

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP), stoprocentně městský podnik, loni utržily z jízdného asi 265 milionů korun. Z toho jednotlivé jízdné tvořilo 44 procent a zbylých 56 procent pak inkasovaly podniky z předplatného. Loňské výnosy PMDP činily 1,65 miliardy. Z toho ale téměř dvě třetiny dostala firma od města na takzvanou úhradu prokazatelné ztráty.

 

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru