Otevřít menu
Doprava dnes
-

Karlovarský dopravní podnik testuje na linkách první elektrobus

S blížícím se koncem spalovacích motorů v celé Evropě musí dopravci i přepravci začít hledat možnosti obměny vozového parku a také plánovat postupný přechod třeba na elektromobily. Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) už začal situaci řešit.

19:22 / 23. června 2022
Karlovarský dopravní podnik testuje na linkách první elektrobusi

Foto: www.sdp-cr.cz

„Patříme mezi společnosti, které sledují a velmi úspěšně a rychle aplikují nejrůznější moderní trendy do svého provozu. Nyní přicházíme s testem elektrobusů, ve kterých spatřujeme určitou alternativu a doplnění našeho vozového parku,“ uvedl Jiří Vaněček, předseda představenstva DPKV.

Podnik se k životnímu prostředí v lázeňském městě chová velmi šetrně již mnoho let. Elektromobilita je tedy aktuálním tématem i z tohoto hlediska.

Do karlovarských ulic už vyjel elektrobus značky MAN. Jeho úkolem je v ostrém provozu odpovědět na mnoho otázek.

„Testujeme například, zda nový vůz dokáže jezdit celý den na jedno nabití. Je sice vybaven rekuperací a dochází k částečnému dobíjení baterií, ale každá linka má jinou délku, jinou četnost spojů a jiný profil,“ vysvětlil místopředseda představenstva Lukáš Siřínek a dodal, že elektrobus jezdí každý den na jiné lince.

S elektrobusem se tak cestující mohli svést například na linkách 2, 5 a 16. Určitě se nejedná o poslední elektrobus v ulicích Karlových Varů. Vedení DPKV plánuje v testovacích jízdách pokračovat. Postupně tak zahájí přechod na elektromobilitu.

„Vnímáme tuto cestu jako správnou. Karlovy Vary jsou zapsány do UNESCO a jsou lázeňským městem. I proto chceme přispět k čistotě ovzduší a životního prostředí. V lázeňském centru se navíc v současné době připravuje zásadní projekt takzvaného Divadelního korza, které uzavře individuální dopravu od Císařských lázní k Vřídelní kolonádě. Cílem rovněž je, aby do tohoto území zajíždělo i minimum autobusů a když už, tak pouze na elektrický pohon,“ doplnil ještě sdělení Tomáš Trtek, náměstek primátorky. Podle něj bude také snahou vedení společnosti v následujících letech více zapojit do městské hromadné dopravy i lanovku Imperiál – Divadelní náměstí. Tím se vjezdy autobusů do lázeňského centra minimalizují.

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: www.sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru