Otevřít menu
Doprava dnes
-

Kritizovaná krajská silnice ve Vysokém nad Jizerou se už v květnu dočká opravy

Kritizovaná krajská silnice druhé třídy 290 ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku se ještě v květnu dočká opravy. Na dotaz to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Průtah městem je už několik let v havarijním stavu.

9:04 / 9. května 2022
 Kritizovaná krajská silnice ve Vysokém nad Jizerou se už v květnu dočká opravyi

Foto: kraj-lbc.cz

Městský radní Bohdan Blažek (NEZ) dokonce počátkem února hrozil trestním oznámením na Krajskou správu silnic Libereckého kraje (KSS) kvůli nehospodárnému využívání veřejných prostředků.

Silnice je hlavní komunikací ve Vysokém a dnes připomíná podle radnice spíš tankodrom. "Na úseku od Semil budou jen nějaké lokální výspravy, nový povrch ale dostane celý průtah městem. Dělat se měl už loni, ale po dohodě s vedením města se to posunulo až na letošní rok. Odložení stavby vzniklo tím, že město projektovalo kompletní úpravy náměstí, ze kterých ale nakonec odstoupilo," doplnil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Průtah je součástí krajské silnice 290, na přípravě její rekonstrukce od křižovatky v Roprachticích až po Příchovice se pracuje už několik let. Podle původních plánů se měl více než 12 kilometrů dlouhý úsek silnice včetně průtahu Vysokým nad Jizerou rekonstruovat už v končícím programovacím období. Přípravu ale zkomplikovalo majetkové vypořádání. "Byla tam více než stovka vlastníků, v některých místech tam mapa vůbec nesedí se skutečností," řekl ředitel KSS Jan Růžička. Někteří vlastníci podle něj vypořádání odmítali, jiní měli přemrštěné požadavky.

Vypořádat se tak v minulých letech podařilo jen zhruba 2,5 kilometru dlouhý úsek od Sklenařic po Vysoké, jehož oprava za více než 58 milionů korun skončila loni na podzim. Letos chtěl kraj navázat rekonstrukcí zbylé části silnice, která už má také stavební povolení, čeká ale na dotace. Náklady na projekt se podle Růžičky odhadují na 160 milionů korun a bez dotací to nepůjde. Na průtahu Vysokým tak ale kraj zatím počítá jen s velkoplošnou opravou povrchu, která přijde podle Svitáka zhruba na deset milionů korun.

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru