Otevřít menu
Doprava dnes
-

Krutý čas pro řadu evropských aerolinií? Napovědět může zima

Těžké covidové časy již (zřejmě) skončily, s jejich následky se ale bude řada evropských aerolinií ještě dlouho vypořádávat. A možná se rozhodne už nyní v zimě.

8:28 / 6. září 2022
Krutý čas pro řadu evropských aerolinií? Napovědět může zima

Slabším evropským leteckým společnostem bude letos v zimě hrozit vyšší riziko krachu, protože státy, které zachraňovaly firmy v době pandemie nemoci covid-19, se nyní kvůli rostoucím spotřebitelských cenám zaměřují na podporou jiných oblastí. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu analytiků Sanford C. Bernstein. Mezi nejohroženější země patří i Česká republika.

Zatímco pandemie způsobila v regionu jen málo krachů leteckých společností díky finanční pomoci, v současnosti aerolinky čelí tlaku kvůli vyšším nákladům na pohonné hmoty a pracovní sílu v kombinaci se sezonním poklesem cestování. To přichází v době, kdy se vlády snaží zareagovat na rostoucí účty domácností.

Nejzranitelnější budou menší dopravci ve střední a východní Evropě. Mezi nejohroženější patří jedna společnost z Kypru, dvě z Albánie a letecké společnosti se sídlem v Bělorusku, Bulharsku, Česku, Gruzii, Moldavsku a Rumunsku. Nízkému riziku pak čelí společnosti jako Air France-KLM, Lufthansa či řada nízkonákladových společností. 

A jak jsou na tom české aerolinie? Ty jsou od loňského března v úpadku, následně soud povolil jejich reorganizaci. Na konci června společnost oznámila ukončení reorganizace, jejíž součástí bylo uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Investorem v ČSA se stala nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Group Jiří Šimáně a Roman Vik.

Autor: Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru