Otevřít menu
Doprava dnes
-

Květnová výzva Na kole do práce začíná. Organizátoři věří v rekordní účast

V České republice dnes startuje květnová kampaň za ekologickou dopravu Na kole do práce. Jednotlivci i týmy si při ní budou po celý měsíc porovnávat své výkony a síly při cestách do práce na kole, koloběžce, pěšky či klusem.

19:02 / 1. května 2022
Květnová výzva Na kole do práce začíná. Organizátoři věří v rekordní účasti

Foto: www.dopracenakole.cz

„Na kole do práce“ pořádá již 12. rokem spolek AutoMat. Podle něho se s počátkem května vydá do práce bez motoru přes 22.000 lidí z celé republiky. V loňském roce se květnové výzvy zúčastnilo 22.112 lidí, a to i přes panující opatření proti šíření koronaviru. Organizátoři čekají, že toto číslo bude letos překonáno.

Cílem akce je motivace lidi k pohybu po městě vlastní silou bez použití aut. Zároveň má přispět k lepší fyzické kondici a psychickému zdraví. "Přínosy pravidelného pohybu pocítí nejen všichni účastníci výzvy, ale potenciálně i my všichni díky lepší dopravní situaci a stavu životního prostředí ve městech," vysvětlila Dominika Lenthárová, koordinátorka výzvy z AutoMatu.

Do soutěže se zájemci mohli registrovat do konce dubna. Účastnit se jí mohou jednotlivci i soutěžní týmy rodin, kolegů či přátel. Nově si letos účastníci mohou porovnat své výkony ve srovnávači firem, měst i jednotlivců. "Umožní jednoduše se vzájemně hecovat a podporovat, a to jak mezi institucemi, městy, jednotlivci nebo týmy," dodali k novince organizátoři na webu dopracenakole.cz.

Zároveň uvedli, že data z výzvy pomáhají i při plánování a tvorbě cykloinfrastruktury ve městech. Údaje umožní například zjistit, kde chybí či je špatně navržená.

Kvůli koronavirové pandemii byla výzva v minulém roce byla rozšířena vedle cest do práce i na cesty do obchodů. Loňský počet účastníků pokořil dosavadní rekord z roku 2019. Tehdy se do akce zapojilo přes 19.500 lidí z více než čtyřicítky měst. V roce 2020, tedy v prvním roce covidové epidemie a současně v době nouzového stavu, se akce zúčastnilo přibližně 15.800 lidí.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru