Otevřít menu
Doprava dnes
-

Lanovka na Imperiál v Karlových Varech oslaví 115. narozeniny

Nejstrmější a druhá nejstarší tunelová lanovka v Evropě oslaví 115. narozeniny. Jedná se o lanovku spojující Divadelní náměstí v lázeňském centru Karlových Varů s hotelem Imperiál. Její provoz byl zahájen 18. května roku 1907.

16:20 / 21. května 2022
Lanovka na Imperiál v Karlových Varech oslaví 115. narozeninyi

Foto: autovylet.cz

V roce 1954 ji převzal do správy Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV), který ji provozuje dodnes a lanovka je součástí městské hromadné dopravy. Jako platný doklad pro její použití tak platí buď časový kupon na Karlovarské kartě nebo v aplikaci Vary virtuál či jednorázová jízdenka na MHD.

„Jedná se o unikátní lanovou dráhu, která dokáže cestujícím výrazně zkrátit cestu do lázeňského centra. Je totiž k dispozici nejen lázeňským hostům ubytovaným v hotelu Imperiál, ale i obyvatelům Karlových Varů, neboť navazuje na některé autobusové spoje,“ vysvětluje místopředseda DPKV pověřený řízením společnosti Lukáš Siřínek.

Vedení DPKV si k výročí zprovoznění lanové dráhy připravilo bohatý program, který je plánován na 28. května od 10 do 15 hodin. Každou hodinu bude otevřena strojovna lanovky doplněná komentovanou prohlídkou.

„Lanovka bude samozřejmě po celý den jezdit zdarma a každý cestující si odnese památeční jízdenku. Pro děti i dospělé jsme připravili soutěžní kvíz o hodnotné ceny,“ doplňuje předseda představenstva DPKV Jiří Vaněček, který na tento sváteční den srdečně zve všechny obyvatele města i turisty.

Lanová dráha Imperiál je 127 metrů dlouhá a jízda mezi oběma stanicemi trvá zhruba jednu minutu. Lanovka překoná převýšení 57 metrů a jezdí rychlostí dva metry za sekundu. Za hodinu dokáže přepravit téměř osm set osob. Má elektrický pohon, je jednokolejná s výhybnu uprostřed.

Publikoval: Bc. Karel Geba (zdroj: sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru