Otevřít menu
Doprava dnes
-

Lepší příprava budoucích řidičů. Nově i díky videím v závěrečných testech

Zájemci o získání řidičského oprávnění se již brzy budou v testech i při přípravě na ně setkávat s dalšími novými otázkami. Ty se ještě více zaměří i na předvídání a bezpečnou jízdu v provozu s jeho nejzranitelnějšími účastníky, tedy motorkáři, cyklisty a chodci.

13:17 / 28. dubna 2022
Lepší příprava budoucích řidičů. Nově i díky videím v závěrečných testechi

Foto: mdcr.cz

Nové zkušební otázky v úterý představili zástupci Ministerstva dopravy a Asociace autoškol. Poprvé budou zařazena také edukativní videa. Ta společně s již zavedenými animacemi ještě lépe vtáhnou nastávající řidiče do řešení každodenních situací v reálném provozu.

„Již zanedlouho, pátého a  šestého června, přidáme do testových otázek pro závěrečné zkoušky v autoškolách dalších třicet dva z nich. Textovou i audiovizuální formou ještě lépe představí budoucím řidičům běžný provoz, ve kterém se mohou již zakrátko po složení zkoušky pohybovat. Nově nebudou chybět ani plnohodnotná videa například s pohybujícími se chodci, takže celý systém posouváme dál,“ informoval Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

S novinkami se zájemci mohu seznámit a vyzkoušet si je na webu noveotazky.cz.

„V testových otázkách se nyní zaměřujeme na aktuální témata související se zlepšujícím se počasím na jaře a v létě, kdy se na silnicích řidiči více setkávají s motorkáři, cyklisty či chodci. Pamatujeme tak například na situace, kdy je potřeba se před otevřením dveří zaparkovaného auta dobře podívat do zpětného zrcátka, abychom neohrozili projíždějícího cyklistu či připomínáme zákonitosti záchranářské uličky,“ představil novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Žadatelé skládají testy on-line v systému Ministerstva dopravy. Aby mohli pokračovat v praktické části zkoušky, tedy v jízdách, musí testy absolvovat úspěšně.

Videa přibližují reálné situace

Zařazení již třetí sady testovacích otázek do systému zkoušek v autoškolách zajistil státní podnik CENDIS. Ten příslušnou aplikaci eTesty též provozuje a technicky zajišťuje její bezproblémový chod.

„Dynamické videosekvence, které velmi realisticky zobrazují situace, s nimiž se řidič v provozu může setkat, jsou v eTestech novým typem otázek. Systém jsme tak museli rozšířit o několik možností jejich zobrazení. V rámci cvičného testu se lze k videu vrátit zpátky, ale vždy ho musíte vidět celé, aby bylo možné zadat či změnit odpověď. Chtěli jsme se tak co nejvíce přiblížit reálné dopravní situaci, kdy řidič v provozu nemá možnost zastavit čas, vrátit se a rozhodnout se jinak, správně,“ vysvětlil Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis.

Otázky tvoří součást projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Jedná se o sto nových textových a dvacet animovaných dopravních otázek pro zkoušky v autoškolách, jež postupně nasazujeme do ostrých testů. Na webu noveotazky.cz si novou generaci může vyzkoušet každý. Kompletní sady, včetně těch původních, jsou dostupné na veřejné části aplikace webu Ministerstva dopravy.

Ročně se s testovými otázkami ke zkouškám v autoškole setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění. Těm mají tyto nově zařazené otázky představit aktuální trendy v každodenním provozu.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: mdcr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru