Otevřít menu
Doprava dnes
-

Letiště na ostrově La Palma je kvůli sopečnému popelu znovu uzavřené

Kvůli zvýšené koncentraci sopečného popelu v ovzduší se dnes znovu uzavřelo letiště na španělském ostrově La Palma. Oznámil to španělský úřad civilního letectví AENA. Erupce vulkánu trvá třetí týden a kvůli zhoršeným podmínkám už ve středu oznámily aerolinky Binter a Canaryfly, že dočasně přeruší všechny své lety na ostrov. Další letiště na Kanárských ostrovech dál fungují bez problémů, uvedla agentura Reuters.

5:08 / 8. října 2021
Letiště na ostrově La Palma je kvůli sopečnému popelu znovu uzavřené

Erupce sopky v masivu Cumbre Vieja začala 19. září a koncem září už letiště na ostrově La Palma bylo na několik dní mimo provoz. Chybějící letecké spojení je pro místní obyvatele i turisty komplikací, na ostrov se ale lze dopravit trajektem z blízkého Tenerife.

AENA uvedl, že tentokrát uzávěra letiště nejspíš nepotrvá příliš dlouho a provozní přestávku provozovatel využije i k odklizení popela, který se nashromáždil na ranvejích.

Vulkanologové nedokážou odhadnout, jak dlouho ještě bude erupce sopky trvat. Z kráterů stále proudí žhavá láva, která už zničila více než tisícovku budov, evakuovat se muselo na 6000 lidí, nikdo ale zatím nebyl zraněn.

Erupce značně poškodila turistický sektor na ostrově, kde žije kolem 85.000 stálých obyvatel. Španělský europoslanec José Ramón Bauzá uvedl, že turisté kvůli obavám zrušili 60 až 80 procent rezervací na říjen a hotely jsou nyní obsazené jen z 15 procent, ačkoli v tomto období bývá jinak obsazenost až 70procentní.

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru