Otevřít menu
Doprava dnes
-

Letiště Václava Havla snižuje emise!

Letiště Václava Havla se snaží snižovat emise, přičemž k tomu motivuje i své obchodní partnery. V roce 2010 se letiště zapojilo do iniciativy Airport Carbon Accreditation (ACA), která nezávisle hodnotí světová letiště a oceňuje jejich úsilí ve snižování uhlíkové stopy. Pražské letiště obhájilo certifikát 3. úrovně.

15:00 / 30. prosince 2022
Letiště Václava Havla snižuje emise! i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Letiště Václava Havla.

„V loňském roce jsme se díky úsporným opatřením dostali ke snížení emisí o 72 procent oproti roku 2009. Počítáme s tím, že uhlíkové neutrality dosáhneme do roku 2030 a čisté uhlíkové neutrality do roku 2050. Víme však, že před námi není jednoduchá cesta. Celých 85 procent emisí totiž tvoří emise třetích stran – tedy našich dodavatelů a leteckých společností. Proto ke snižování emisí motivujeme také je,“ řekla Soňa Hykyšová, ředitelka pro oblast životního prostředí, udržitelnosti a ESG Letiště Praha. Samotná motivace dodavatelů a partnerů probíhá různými způsoby. Letiště Praha pořádá pro dopravce soutěž TOP Sustainable Airline, ve které kromě hluku a emisí sleduje rovněž přístup celé aerolinky k udržitelnosti. Letecké společnosti tak mají motivaci nasazovat na linky do Prahy nová moderní letadla, která mají nižší emise i hlukovou zátěž. K úspoře emisí navíc dochází i díky změně odletových postupů, které vstoupily v platnost během pandemie onemocnění Covid-19.

V současné době probíhá příprava infrastruktury pro přechod na elektrický pohon pozemní letištní techniky Czech Airlines Handling. Ke snižování uhlíkové stopy jsou motivováni rovněž zaměstnanci Letiště Praha například v rámci projektu Do práce na kole,“ prozradila k tématu tisková mluvčí letiště Klára Divíšková. Letiště Praha snižuje CO₂ v průměru o tři až pět tisíc tun ročně. Zásluhu na tom mají zavedená úsporná opatření, jako jsou využití úsporných LED žárovek, výměna chladicích jednotek, kotlů a hořáků za efektivnější, využití odpadního tepla na čistírně odpadních vod a další.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: Letiště Václava Havla)

 

 

zpět na články

inzerce

nahoru