Otevřít menu
Doprava dnes
-

Letový provoz nad ČR v minulém roce výrazně stoupl

Letový provoz nad Českem loni stoupl na 550.194 letů, což bylo o 52 procent více než předloni. Jde o 64 procent úrovně z posledního předcovidového roku 2019, zatímco evropský průměr dosáhl 83 procent provozu roku 2019. Jedním z hlavních důvodů odlišného provozního vývoje ve vzdušném prostoru ČR byla válka na Ukrajině.

17:13 / 26. ledna 2023
Letový provoz nad ČR v minulém roce výrazně stoupl

Průměrný denní počet pohybů nad ČR dosáhl 1507 pohybů. Největším uživatelem českého vzdušného prostoru byla irská nízkonákladová společnost Ryanair, která nad Českem prolétala 14,5 milionu kilometrů. Další místa obsadily společnosti Turkish Airlines a Wizz Air. Domácí dopravce Smartwings byl největším zákazníkem podniku na Letišti Václava Havla Praha.

Vývoj objemu provozu v českém vzdušném prostoru byl odlišný, než byl evropský průměr, který dosáhl 83 procent provozu roku 2019. Důvodem je úplná absence vnitrostátní letecké dopravy v ČR, vliv války na Ukrajině a ukončení využívání souvisejících letových tratí. Významný je také vliv sankcí pro ruské a běloruské dopravce a minimální provoz ukrajinských dopravců. Z těchto důvodů šlo o průměrně 200 letů denně méně.

Letiště Praha v loňském roce odbavilo 10,734.880 cestujících, meziročně více než dvojnásobek. V roce 2021 to bylo za celý rok téměř 4,4 milionu lidí. Počet vzletů a přistání se vyšplhal přes 100.000, což je o 35 procent méně než v předcovidovém roce 2019. Letos letiště očekává 12,7 milionu přepravených cestujících, řekl Klas.

V letošním roce přibudou v Praze nové dálkové linky. Korean Air nabídne obnovené spojení do Soulu, Cyprus Airlines linku do Larnaky, Icelandair do Keflavíku, EasyJet do Lisabonu, Eurowings na Rhodos a Korfu a do Ženevy, Ryanair do Gdaňsku, Rimini a na Skiathos, Air Cairo do Marsá Alam v Egyptě a Vueling do Bilbaa. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že v únoru bude další kolo jednání s Qatar Airlines o budoucí lince do Kataru.

Publikoval: Petr Dejnožka (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru