Otevřít menu
Doprava dnes
-

Lidé se poprvé dotkli Slunce! Sonda NASA proletěla jeho vnější atmosférou

Lidé se poprvé dotkli Slunce? Ano, čtete správně. Stalo se tak pomocí sondy. Zařízení americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe proletělo vnější atmosférou naší hvězdy, takzvanou korónou. 

10:02 / 16. prosince 2021
Lidé se poprvé dotkli Slunce! Sonda NASA proletěla jeho vnější atmosféroui

Foto: NASA

Na záběrech z videa sestavených z několika dní, které zveřejnila NASA, je vidět, jakým prostředím sonda v tu chvíli prolétala. „Zařízení zde odebralo vzorky částic a magnetických polí,“ píše ve své zprávě NASA. „Důkazy o pobytu v koróně vidíme v údajích o magnetickém poli, údajích o slunečním větru a vizuálně na snímcích. Skutečně vidíme, jak sonda prolétá koronálními strukturami, které lze pozorovat při úplném zatmění Slunce,“ řekl Nour Raouafi, vědecký pracovník projektu Parker.

Sonda ve skutečnosti korónou proletěla již v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce. Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala, a několik dalších trvalo jejich ověření. Sonda už mezitím realizovala devátý a desátý průlet.

Poznatky pomohou lépe předpovídat solární bouře


Manažer NASA Thomas Zurbuchen hovořil o „monumentálním okamžiku“ a „pozoruhodném úspěchu“. Získané údaje pomohou vědcům objasnit, proč teplota koróny, dosahující až milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Sonda se vydala ke Slunci z floridského Mysu Canaveral v srpnu 2018. Cílem projektu s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun) je získat nové poznatky o naší hvězdě, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci. Získané informace by také mohly zpřesnit budoucí předpovědi počasí.

 

Autor: Jakub Cimburek (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru