Otevřít menu
Doprava dnes
-

Mercedes má koncept “zelenější” elektrické dodávky

I když už nyní si zákazníci můžou koupit plně elektrické dodávky s třícípou hvězdou na karosérii, konstruktéři značky Mercedes-Benz vymýšlejí ještě ekologičtější vozidla pro převoz nákladů.

17:06 / 30. října 2021
Mercedes má koncept “zelenější” elektrické dodávkyi

Foto: Autoua.net

Nyní automobilka představila koncepční vůz Sustaneer, který je odvozený z elektrické verze velké dodávky Sprinter. Oproti sériovému vozu však má mnohá vylepšení. Například na střeše se nacházejí solární články s plochou 4,8 metru čtverečního. Ty jsou, ve slunnějších oblastech světa, schopné vyprodukovat za rok tolik energie, která postačí na ujetí 3800 kilometrů.

Kromě toho se inženýrům podařilo do vozidla instalovat řadu dalších pokrokových technologií. Tou nejdůležitější jsou filtry pevných částic, jejichž úkolem je čistit vzduch v okolí vozidla. Eelektromobil sice při jízdě ze svého pohonného systému neprodukuje žádné emise, avšak pevné částice se uvolňují z brzd a pneumatik. Mercedes uvádí, že systém je schopen zachytit polovinu částic s velikostí 10 mikrometrů.

Samozřejmě se v dodávkách budoucnosti počítá s použitím kamer místo klasických vnějších zpětných zrcátek, což sníží aerodynamický odpor a následně navýší dojezd a nahrazením řady dílů z klasických materiálů těmi z recyklovatelných surovin.

Například přepážka mezi prostorem pro řidiče a spolujezdce a tím určeným pro náklad je zhotovena ze slámy. Tento materiál byl ovšem předem upraven tak, aby byl vodotěsný.

Řidiči těchto dodávkových vozidel určitě ocení boční dveře, které se samočinně otevřou při přiblížení oprávněné osoby. Údajně to během klasické rozvážkové trasy se sto padesáti zastávkami umožní ušetřit 25 minut času.

Mercedes-Benz nepočítá s tím, že by přesně takovou dodávku v budoucnosti vyráběl, Ovšem představené technologie hodlá aplikovat do připravovaných modelů.

Autor: Filip Červinka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru