Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ministerstvo dopravy spustilo Portál dopravy!

Ministerstvo dopravy ČR (MDČR) spustilo nový Portál dopravy, který umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy. V systému lidé také mohou podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, či získat výpis z bodového konta. Jaké další možnosti systém nabízí?

13:20 / 11. prosince 2022
Ministerstvo dopravy spustilo Portál dopravy!i

Foto: Ministr dopravy Martin Kupka představil Portál dopravy. Zdroj: Facebook Martina Kupky.

Šetříme čas a peníze občanů

V portálu zájemci budou moct nahlédnout na údaje o vozidlech, nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. MDČR udělalo v digitalizaci další krok pro zjednodušení agendy do roku 2025. „Šetříme čas a peníze občanů, kteří mohou, namísto několika návštěv úřadů a prohledávání internetových odkazů, nalézt dostupné elektronické služby na jednom místě. Z tohoto rozcestníku jsou dostupné již fungující služby spojené s dopravou, jako je například kontrola tachometru, dálniční známky, ale i novinky. Například nová možnost e-podání žádostí o výměnu řidičského průkazu z důvodu krádeže, ztráty či změny osobních údajů, předvyplnění žádosti na Registr vozidel či nové žádosti v agendě plavidel,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Online novinkou portálu jsou tzv. BLESKY, tedy žádosti o zrychlené vyřízení do pěti pracovních dnů, nebo elektronická dostupnost dalších lodních a leteckých agend. „Portál dopravy postupně umožní vyřídit si online většinu úředních záležitostí spojených s dopravou. Občanům i firmám,“ dodal ministr Kupka.

Dalšími kroky v rozvoji tohoto dopravního nástroje bude přidání výpisu z karty řidiče

Pro zajištění vysoké uživatelské přívětivosti je vybudované obousměrné propojení a stejný design s Portálem občana, takže stačí jedno přihlášení v jednom z portálových řešení. „Dalšími kroky v rozvoji tohoto dopravního nástroje bude přidání výpisu z karty řidiče, nové žádosti v agendě vozidel a plavidel. Taktéž chceme portál zpřístupnit pro právnické osoby, nabídnout elektronickou úhradu správních poplatků na všechny úřady,“ nastínil další plány ministr dopravy. Smysl Portálu dopravy a jeho přidaná hodnota je ve zpřístupnění „transakčních služeb“, tedy elektronické podání žádostí, úhrada správních poplatků apod. Taktéž zastřešuje různé digitalizační agendy resortu, které vyplývají z jeho různých závazků, povinností či vlastní aktivity.

Více na www.portaldopravy.cz.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: MDČR)

Ministerstvo dopravy spustilo Portál dopravy! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: MDČR..
zpět na články

inzerce

nahoru