Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ministerstvo dopravy zahájilo stavební řízení na dálnici D11 Trutnov - hranice

Ministerstvo dopravy zahájilo stavební řízení na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. O stavební povolení žádá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Výběrové řízení na stavební firmu ŘSD vypsalo loni v prosinci. Vítěz tendru by mohl být známý v létě a vlastní stavba by mohla začít na konci letošního roku.

8:28 / 31. ledna 2023
Ministerstvo dopravy zahájilo stavební řízení na dálnici D11 Trutnov - hranice

Letos na jaře by v trase dálnice mohl začít archeologický průzkum. Nyní stavbaři dělají přípravné práce, například kácejí stromy. Auta by po novém úseku, jehož součástí jsou i dva zhruba půlkilometrové tunely, mohla jezdit v roce 2026. Odhadovaná cena 21 kilometrů dálnice je 13,1 miliardy korun bez daně.

ŘSD plánuje, že nejdříve vybuduje tříkilometrový úsek u hranice s Polskem, který naváže na polskou čtyřproudou rychlostní silnici S3. Poláci jsou se svým navazujícím úsekem podstatně dál, už na něm mají položený asfalt a otevřít jej chtějí v roce 2024. Česká strana by tříkilometrový úsek chtěla otevřít v roce 2025. Auta by se tak po něm a po S3 vyhnula polskému pohraničnímu městu Lubawka.

Složitější je situace na úseku dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. K úseku o délce 19,6 kilometru ŘSD zatím získalo nepravomocné územní rozhodnutí. Proti územnímu rozhodnutí se v prosinci 2021 odvolal jeden majitel pozemků v Hajnici. Odvolacím orgánem je krajský úřad, který dosud nerozhodl. Dosavadní dlouhé řešení odvolání bylo podle hejtmanství dáno zejména tím, že ministerstvo životního prostředí své stanovisko k řízení poslalo až zhruba po osmi měsících loni v prosinci. V aktuálním informačním letáku k úseku Jaroměř - Trutnov ŘSD počítá se zahájením stavby v roce 2025 a s uvedením do provozu v roce 2028.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978, zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových 113 kilometrů. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře. Navazuje na ni silnice I/37 směrem na Trutnov.

Publikoval: Petr Dejnožka (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru