Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ministerstvo dopravy zvýšilo podporu obnovy historických vlaků na 5 milionů korun

Ministerstvo dopravy letos přispěje pěti miliony korun vlastníkům a provozovatelům historických drážních vozidel na jejich opravu a údržbu. Proti předchozímu období je vyčleněná částka o milion korun vyšší.

21:19 / 5. dubna 2022
Ministerstvo dopravy zvýšilo podporu obnovy historických vlaků na 5 milionů koruni

Foto: Wikipedia.

Žádosti o podporu lze podávat do 30. května. O vyhlášení výzvy dnes informovalo ministerstvo dopravy. Podmínky a pravidla programu zveřejnilo na svém webu. Program má pomoci obnovit provoz historických strojů nebo jejich vystavování, a tím zachovat technické a kulturní dědictví ČR.

Podporu obnovy historických drážních vozů ministerstvo vyhlašuje od roku 2011, kdy na to vyčlenilo milion korun. O rok později částku zdvojnásobilo. Každoročně je podle ministerstva podpořena obnova zhruba desítky kusů železniční techniky.

Cílem programu je podle ministerstva udržet historická kolejová vozidla v původním, provozuschopném stavu. Žadatel o dotaci musí zaručit, že konkrétní vozidlo, na jehož opravu budou peníze vyčleněny, bude příležitostně provozováno aspoň čtyřikrát ročně nebo bude veřejně vystaveno například v rámci muzejní sbírky nebo na volně přístupném prostranství u nádraží. Maximální výše dotace na obnovu historického železničního kolejového vozidla je 80 procent neinvestičních nákladů na obnovu bez DPH.

Zájemci o dotaci mohou podle ministerstva spojit schválenou finanční podporu s veřejnými penězi z jiných zdrojů, a to až do výše 80 procent uznatelných nákladů, doplnilo ministerstvo.

 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru