Otevřít menu
Doprava dnes
-

Mořem bloudí ruské tankery. Nikdo jejich ropu nechce ani se slevou

Cena ropy nadále láme rekordy na světových trzích. Té ruské se to však netýká. Je nabízena s rekordní slevou, přesto o ni není zájem. Pro nakupující je nyní přeprava a obchod velkým problémem.

17:24 / 4. března 2022
Mořem bloudí ruské tankery. Nikdo jejich ropu nechce ani se slevoui

Foto: pixabay.com

Mořem bloudí ruské tankery. Nikdo jejich ropu nechce ani se slevou

Cena ropy nadále láme rekordy na světových trzích. Té ruské se to však netýká. Je nabízena s rekordní slevou, přesto o ni není zájem. Pro nakupující je nyní přeprava a obchod velkým problémem.

V posledních dnech se obchodníci marně snaží prodat ruskou ropu, a to i s nabízenou rekordní slevou. Příčinou jsou nově vzniklé problémy s dopravou a platbami související s ruskou invazí na Ukrajinu. Zatímco globální ceny ropy navyšují svá maxima, o ruskou ropu zájem není.

Podle britské poradenské společnosti Energy Aspects kupce ruské ropy nemá téměř 70 procent exportu. Společnost Trafigura, významný světový obchodník s ropou, nabízela v úterý náklad ruské ropy s cenou o 18,6 dolaru za barel níže, než stojí ropa Brent. Ani tato rekordní sleva však nenašla kupce ochotného podrobit se riziku.

Oslabení ruského exportu ropy se zintenzivnilo ve středu. Důvodem bylo odmítnutí dalších zemí a společností dovážet a přepravovat ruskou ropu. Agentura Reuters uvedla, že zákazníka nedokázalo najít nejméně deset tankerů.

Týká se to i jedné z předních ruských ropných firem. Společnost Surgutněftěgaz nezvládla najít odběratele pro devět tankerů s 6,5 miliony barelů ropy. Po moři tak bloudí několik tankerů plných barelů ropy. Čekají, co bude dál.

„Kupující se obávají možného rozporu se západními sankcemi a nechtějí riskovat, zatímco jejich právníci se snaží zorientovat v nových pravidlech,“ řekl pro zpravodajskou BBC Amrita Sen z poradenské společnosti Energy Aspects. Západní protiruské sankce zatím na ruskou ropu uvaleny nebyly.

Ruskou ropu většina velkých obchodníků aktuálně neodebírá.

Pro ruský ropný vývoz je momentální přístup nakupujících smrtící ranou. Téměř dvě třetiny prodejů ruské ropy se totiž k zákazníkům přesouvají loděmi.

„Většina velkých obchodníků aktuálně ruskou ropu neodebírá, jakmile ale bude znám kompletní rozsah sankcí, mohl by podíl zablokované ruské ropy klesnout k 20 procentům, protože se na trh přidají obchodníci z Asie,“ doplňuje Amrita Sen z Energy Aspects.

Česko zažívá ropný šok

Na cenách tuzemských pohonných hmot u čerpacích stanic se ve stále větší míře projevuje týden trvající ruská invaze na Ukrajinu.

Za dramatickým zdražováním paliv stojí kromě rostoucí ceny ropy na globálních trzích také znatelné oslabení koruny vůči dolaru, což barely ropy prodražuje. Obojí se děje v důsledku války na Ukrajině.

Cena benzinu Natural 95 se v předešlém týdnu zvýšila o 1,93 koruny na průměrných 39,36 Kč za litr. Nafta stála ve středu v průměru 38,73 Kč za litr, což bylo o 2,34 koruny víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

„V nejbližším týdnu by ceny pohonných hmot měly stoupnout o další korunu. U benzínu padne průměrná cena 40 Kč za litr, u nafty bude pokořena hranice 39 Kč za litr. Zdražování bude pokračovat v průběhu celé první poloviny března,“ předpokládá analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: www.seznamzpravy.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru