Otevřít menu
Doprava dnes
-

Mýtné na Slovensku nejspíše pod taktovkou společnosti CzechToll

Společnost CzechToll, která provozuje mýtný systém v Česku, má blízko k zakázce na vybudování nového mýtného systému na Slovensku. Slovenský správce dálnic NDS ji označil za vítěze tendru v celkové předpokládané hodnotě 41,8 milionu eur (zhruba jedna miliarda korun) bez daně z přidané hodnoty, vyplývá z oznámení NDS.

15:11 / 29. května 2022
Mýtné na Slovensku nejspíše pod taktovkou společnosti CzechTolli

Foto: idnes.cz

Námitky vůči vyhodnocení soutěže ještě mohou podat dva neúspěšní uchazeči. Jedním z nich je konsorcium tří firem včetně jihlavské společnosti Optokon. Hlavním kritériem při vyhodnocení nabídek byla cena díla. Tendru se nezúčastnily velké firmy, jako například Kapsch. Podle slovenského tisku je odradily podmínky soutěže, hlavně v souvislosti s přístupem NDS k know-how vítězného projektu.

Mýtné za jízdu kamionů a autobusů po dálnicích, rychlostních silnicích a zpoplatněných vozovkách první třídy na Slovensku od roku 2010 vybírá společnost SkyToll, které má kontrakt se státem skončit letos a která je podle médií subdodavatelem CzechTollu ve zmíněném tendru. Stát chce nový systém provozovat sám, využít hodlá i evropskou službu elektronického mýtného (EETS). Zakázka ohledně nového mýtného systému a doprovodných služeb byla rozdělena do několika částí.

Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad v minulosti upozornil, že téměř polovina z vybraného mýtného ve zkoumaném období připadla SkyTollu; loni to podle firmy bylo zhruba 30 procent. SkyToll před více než deseti lety získal na Slovensku zakázku na provoz mýtného systému s nejdražší nabídkou, když v tehdejší soutěži zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám.

CzechToll i SkyToll by nově měly patřit do skupiny ITIS Holding, kterou založila investiční skupina PPF. Založení holdingu ještě posuzují antimonopolní úřady.

Publikoval: Bc. Filip Červinka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru